Borba za vazduh, vodu i naziv grada 1

Zrenjaninci već deceniju i po imaju probleme kada je reč o ljudskim pravima iz oblasti nasušnog preživljavanja – bore se da imaju normalan vazduh i vodu, ali i za pravo da im niko ne menja naziv grada.

Ovdašnje pokrete i inicijative građana je konačno izdalo strpljenje da uzalud pokušavaju, onako banatski i razložno, da ubede vlasti da im omogući da slobodno dišu, piju i da ne budu „novopetrovgrađani“, pa su nedavno zatrpali Gradsku kuću flašama sa zabranjenom vodom za upotrebu i poručili da će intenzivirati proteste.
Da li će koristiti gas-maske kad im ponovo „zamiriše“ Begej pod prozorima i imaju li oštrije mere od peticija i tribina protiv promena naziva, videće se uskoro, ali je očigledno da im lokalna vrhuška i dalje ne poklanja više pažnje, pa čak ni osnovne informacije.

– Jedini način da se stvari pokrenu sa mrtve tačke jeste masovna mobilizacija građanki i građana. Bez efikasnog pritiska na organe lokalne i državne vlasti Zrenjaninke i Zrenjaninci nikad neće dobiti ispravnu vodu za piće, rekao je nedavno za Danas politikolog Miroslav Samardžić, predsednik Zrenjaninskog socijalnog foruma.
On objašnjava da su Ujedinjenje nacije 2010. godine vodu proglasile kao ljudsko pravo i prema toj rezoluciji, pravo na bezbednu, čistu pijaću vodu i na uklanjanje otpadnih voda je suštinsko za uživanje života i ljudskih prava. Da se ne govori o ekonomskom efektu nemanja zdravstveno ispravne vode, jer su prema proračunu Ujedinjene građanske inicijative „Zajedno za vodu“ koju čine predstavnici 11 organizacija i stranaka, meštani za 14 godina potrošili preko 100 miliona evra kupujući flaširanu vodu.

– Za te pare je moglo da se napravi deset fabrika i postrojenja, upozorio je Dušan Kokot, predstavnik ove inicijative, a više učesnika foruma i ovog pokreta misli da se priprema mnogo veća ujdurma, sa još većim efektom za privatne džepove. Ukoliko tome ne stanu na put, prečistač vode zagađene arsenom koji su podigli privatnici, a nikako da dobiju dozvolu za svoj proizvod, preuzeće grad, a posle toga sve zajedno ide opet u privatne ruke ili javno-privatno partnerstvo sa naglaskom na privatno, netransparentno i skupo po građane.

Po njima to se ne sprema za vodovode nego i za sve druge javno-komunalne službe i oblasti u kojima ima iole para, a izgovori republičkih i lokalnih vlasti da će to doprineti njihovom boljem radu i efikasnosti, samo su lažni alibi za prikupljanje pozamašnih provizija i budućeg čerupanje korisnika – dakle privatnu i javnu pljačku.
– Tražimo odgovore i političku odgovornost zbog prečistača pijaće vode koji ne radi, naveli su predstavnici 11 zrenjaninskih udruženja građana i predstavnika opozicionih stranaka koji su nedavno organizovali razgovor sa građanima o ovoj temi.

Kada je reč o nameri grupe inicijatora da se „preko kolena“ donese odluka o promeni naziva grada u Petrovgrad, protivnike te akcije naročito je uznemirilo to što je jednog dana spomenik narodnom heroju Žarku Zrenjaninu Uči, po kome grad nosi ime, osvanuo ju centru prelepljen plakatima sa natpisom „Petrovgrad Nikada Zrenjanin“. Pre toga su takozvani Petrovgrađani, ili neko ko ih podbunjuje uputile pretnje Novom optimizmu, organizatorima tribine „Petrovgrad? Neće proći!“ „Postavićemo bombu, pa da vidimo ko će doći. Pozivamo svu braću Srbe da se pojave u subotu na tribini“ – sadržaj je pomenute pretnje kojim su „braća“ bez sestara htela da uplaše ili da učine nešto još gore onima koji se protive promeni naziva grada.

Na sve ovo i moguće posledice već dugo upozorava poznati sociolog dr Todor Kuljič, konstatujući da „uvođenje monarhijskog simbola podvaja multikulturni banatski grad i može stvoriti nove neprogresivne sukobe“.

– Predlog za Petrovgrad je potpuno nepotreban kada u gradu postoji problem sa vodom, sa skupim grejanjem koje građani ne mogu da plate, sa velikom nezaposlenošću i brojnim drugim problemima zbog kojih se mladi masovno iseljavaju. Ta priča o tome da li će se zvati Zrenjanin ili Petrovgrad je nepotrebna. Zrenjanin je sredokraća između Bečkereka i Petrovgrada, to je sredina oko koje su se oni koji tu žive već usaglasili. Ako se zove Petrovgrad, da li ćemo onda imati perece za doručak? I to svaka porodica, rekao je nedavno muzičar Zoran Kostić Cane, frontmen Partibrejkersa.

Grubački: Valjda je to novi Petrovgrad
U Pokretu „Novi optimizam“ kažu da su organizovali tribinu kao podršku građanima koji žele da sačuvaju svoj grad i kao podršku organizacijama koje se promeni imena grada protive. „Boli me taj Zrenjanin. Eto, 25 godina je „Zvono“ organizovalo tribine, a sada smo došli dotle da jedna takav skup, gde pritom nismo ni glavni u celoj priči, jedva uspevamo da zakažemo, uz brojne pretnje i ometanja u stilu te nema sale, te mora da se plati, te zašto je taj logo na plakatu. Valjda je to sad taj novi Petrovgrad, komentariše Branislav Grubački za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari