Borba za život i egzistenciju 1Foto: sabac.rs

Alarmantna brojka od hiljadu zaraženih mnoge Šapčane je ostavila u njihovim domovima, znatno manje su popunjene bašte, a jedine manje gužve su ispred banaka, pošte i MTS-a.

Podsetimo da su prethodno političke tenzije bile podignute odlukom Gradske izborne komisije da se ponovljeni lokalni izbori na 27 biračkih mesta održe sedam dana posle ukidanja vanredne situacije.

Posebno je negativno odjeknula izjava predsednika Vučića da je vanredna situacija u lokalu „izmišljena zbog nepriznavanja poraza na izborima i očuvanja fotelja“, iako se dnevno u Šapcu na pregled u kovid ambulanti javljalo i više od dve stotine građana.

– Najvažniji zadatak države je da brine o svojim građanima. Međutim, posle vanrednog stanja, gde je u Šapcu sve bilo pod kontrolom, ono je naglo ukinuto, pre svega zbog izbora. Bilo je onda vreme matura, a na trgu i po ulicama okupljalo se na stotine i hiljade mladih. Bašte su bile prepune, i sigurno da je to bio okidač za naglo širenje pandemije. Bilo je onda neprimereno od  predsednika, koji bi trebalo da bude predsednik svih građana, da kaže da je vanredna situacija na lokalu izmišljena. A bez te odluke gradskih vlasti bilo bi mnogo više zaraženih, kaže Borivoje Nikolić, penzioner „Zorke“ i aktivni učesnik izbora od 1990. godine.

On dodaje da su građani u velikom strahu, i da nije vreme za politička prepucavanja.

– S obzirom na to da SNS nije imao jaku kampanju, sem poseta ministara i funkcionera, za mene je neočekivano da su dobili toliko glasova. Evidentno je da je bilo izbornih nepravilnosti, ali ovaj put je to urađeno vrlo perfidno, da se sve obavi tajno, i govori se ovde o cifri od dve pa i više hiljada dinara za glas za SNS, dodaje Nikolić.

Ivanka Milić, ugostiteljska radnica, ukazuje da se njen sektor najviše našao pod udarom vanrednog stanja i vanredne situacije. Za razliku od Beograda, u Šapcu ugostiteljski objekti sada rade do 20 časova, a zna se da je najveća poseta do 23, pa je veliki problem kako ostvariti dohodak, jer nema više dotacija države.

– Ogorčena sam zbog stanja u državi. Pozovu nas samo kad treba da glasamo, a nikakvog pomaka nabolje nema. Pogotovo je užasno stanje u pravosuđu, kad se ja, na primer, za jedan stan sudim više od 20 godina. Šta tek reći o o velikom kriminalu, korupciji, nepravdama. U Šapcu mnogo toga je urađeno, grad je lepši, sređeniji, ovde kod Kluba penzionera deca su uradila mural. Lepo ih je videti, ali ovde mladi ne mogu da se zaposle ako nemaju partijsku knjižicu, a tek šta ih je snašlo u vanrednom stanju. Jedini izlaz je odlazak u inostranstvo, ukazuje Ivanka Milić, koja je izvesno vreme radila u Švajcarskoj.

Jelena Čačić Božović, kao republička saobraćajna inspektorka, promenila je sedam ministara.

– Svako ima pravo na svoje mišljenje, bilo kojoj stranci da pripada. Svaki građanin je dužan da doprinese društvu, a ako neko misli samo na svoje interese, onda treba da bude kažnjen, ne samo politički na izborima, nego i da konačno neko od njih dospe i u zatvor. Šabac se mnogo promenio poslednjih godina, mnogo toga je urađeno, ali ima i primera gde ništa nije pipnuto za četiri decenije. Važno je da grad ima sposobne ljude koji pokreću inicijative, ali za ovo vreme država se nije potrudila da pomogne Šapcu. Posebno je nejasno čemu sad onda političko prepucavanje, kad imamo toliko briga oko zdravlja, ističe Jelena Čačić Božović.

– Bilo je nedoumica da li izaći na lokalne izbore, s obzirom na proglašen bojkot opozicionih stranaka. Mi u Šapcu imali smo i te kako šta da branimo, pre svega  grad je dobio sasvim novi izgled, uređen je, pogledajte trgove, brojne asfaltirane ulice, Benska Bara je najsređenije naselje u Srbiji, imamo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, sređeno vodosnabdevanje, odnošenje otpada, nema liste čekanja za upis u vrtić, kaže Vladimir Bošković, prosvetni radnik, i dodaje da je ovde postojala demokratska i kulturna atmosfera.

– Šabac je važio za slobodan grad. Međutim, desila se sada velika krađa, nekoliko hiljada glasova je kupljeno ili su listići falsifikovan. Posle ukidanja vanrednog stanja situacija je znatno gora. U državi više nemamo nijednu instituciju, i sigurno da će još biti demostracija. Važno je sada se ova pandemija zaustavi i prosto je neverovatno da je Šabac najzaraženiji grad. Mislim da se dosta toga krije, pogotovo u Beogradu, veli Bošković.

Sudska nepravda

U Šapcu je podneto više od 30 krivičnih prijava za izbornu krađu, a gradski  rukovodioci pretpostavljaju da je pokradeno između pet i osam hiljada glasova, po ceni od dve do pet hiljada dinara za glas. Upravni sud nije uvažio odluku GIK da se izbori ponove na svih stotinu biračkih mesta, a ni činjenicu da su na 12 biračkih mesta pronađeni falsifikovani listići.

Tekstovi su deo projekta koji se sufinansira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari