Borići pasti neće: Lokalni šerifi prate šta rade neposlušni 1

U šumi raznoraznih propisa i najezde raznoraznih investitora koji su odlučili da tu baš pored vas, skoro pa ispred vašeg prozora, izgrade velelelepno zdanje, građani ostaju “priklješteni” između svojih prava i vlasti koje bi trebalo da im pomognu u tome.

U maju su i pored organizovanog protesta građana iz Inicijative „Borići pasti neće“ protiv seče par stotina stabala ona ipak posečena u park šumi Borići na Petlovom brdu gde bi trebalo da započne gradnja petlje u okviru Obilaznice oko Beograda.

Dejan Jovanović iz Inicijative “Borići pasti neće” i nezavisni odbornik u Skupštini Opštine Rakovica ističe za portal Danasa da građani nemaju ni najelementarnije uslove u ostvarivanju  svojih prava. Prema njegovim rečima, oni su primorani da se bave samo gerilskim tipom borbe jer je vlast zadužila lokalne “šerife” u svim krajevima Beograda i po Srbiji da prate šta rade “neposlušni”.

Ipak, kako objašnjava sagovornik sajta Danasa ta vrsta gerilske borbe ponekad omogućava zanimljive načine za drugačiji pristup rešavanju problema.

U našem kraju smo isplanirali blokadu Ibarske magistrale koja je zapravo bila u skladu sa zakonom tako što bi u kolonama polako i strpljivo jedan po jedan prelazili preko obeleženih pešačkih prelaza na kojima nema semafora! Da smo tu akciju organizovali na jugu Beograda nastao bi totalni kolaps saobraćaja jer pored našeg parka “Borići” prolazi više vozila nego na autoputu Beograd – Niš (više od 32.000 prosečno dnevno)“, objašnjava Jovanović.

On kaže da su toliko bili sigurni u uspešnost akcije da je nisu ni krili. Čak su zamolili policiju da pozovu saobraćajne policajce kojima je zakonska obaveza bila da regulišu saobraćaj “u korist pešaka” tako da kada god bi neko zakoračio na zebru on bi morao da zaustavi vozila. Ovaj vid protesta, dodaje, se može primenjivati svuda, po celom Beogradu i Srbiji. U njihovom slučaju, kako kaže, čak ne bi maltretirali građane jer je alternativni pravac bio bezbedniji, brži i uz manje aero-zagađenje”.

A kako zapravo izgleda put kada se građani sami odluče da se izbore za svoja prava?

Kada se građani odluče da zaštite svoja prava uz dobru organizaciju i veliko međusobno poverenje i kada se dogovore da “idu do kraja” odnosno da budu odlučni i da ne posustaju, uspeh je izvestan. U početku su neinformisani ili dovedeni u zabludu malo nepoverljivi, ali kada se posle samo par trenutaka na mestu okupljanja uvere da nema nikakve politike već samo iskrena želja da se spreči neki štetan projekat ili slično, tada nastaje erupcija oduševljenja“, napominje Jovanović.

NJima se dogodilo da su postavili dva štanda bez ikakvih stranačkih obeležja i smatraju da je to bilo ključno, ljudi su u početku oprezno prilazili i pitali bi … “jel ovo neka stranka / nakon što bi ih uverili da nije i da su to sada oni – komšije bili bi oduševljeni. Uz parolu “Borići pasti neće” za samo sedam sati su prikupili više od 1.700 potpisa građana.

Mislim da se na Rakovici tako nešto nikada nije desilo. Građani su sami prilazili štandu i pitali kako mogu da pomognu, poneko je i ostavljao skroman prilog, i atmosfera je bila neverovatna, pozitivna,nastala je  erupcija pozitivne energije što nam je dalo snagu za naredne dane. Upoznali smo jako mnogo komšija svih mogućih zanimanja i znanja i ovakvi događaji mogu da budu prelomni za život jedne zajednice”, tvrdi Jovanović.

Ipak, smatra da tamo gde postoji postoji minimum uvažavanja i poštovanja moguće je da se u lokalnoj skupštini postigne saglasnost za projekte koji su nesporni za dobrobit svih građana.

To nažalost zavisi isključivo od vladajuće većine, kako će da tretira opoziciju. U slučaju GO Rakovica čak ni činjenica da sam ja samostalni odbornik ne omogućava ni minimum poštovanja. Čak su i neki moji predlozi da se za dobrobit svih građana uradi neki projekat bili zapravo prilika da se cela ideja prisvoji od strane vladajućeg SNS-a i da se na kriminalan način izvuče lična pojedinačna korist“, ocenjuje on.

Odbornici opozicije, prema njegovim rečima, trebalo bi da daju konkretne predloge bez obzira na to što je gotovo izvesno da će automatski biti odbijeni jer u tom slučaju postoji opravdanje i zapisano je u arhivi kako je ko glasao. Što se tiče građana koji nemaju nameru da traže političke zasluge za predlog ili neku ideju, boji se da su njihove šanse minimalne.

Međutim, dodaje da situacija nije toliko beznadežna i da od borbe za građanska prava nikada ne treba odustati.

Uspeh je na kraju moguć. Dokaz za to je upravo činjenica da sam ja kao potpuni laik postao odbornik i pomogao da još pet odbornika na isti način uđe u skupštinu GO Rakovica. A da bi se učestvovalo na izborima kao grupa građana (za prvu fazu) je potrebno samo 1.800 dinara. Za deset osnivača te grupe građana. Nakon toga za drugu fazu za notare je potrebno još oko 500 evra“, objašnjava Jovanović.

Na Rakovici su 2016. imali budžet za flajere u iznosu od 80 evra. Osvojili su na kraju šest odborničkih mesta.

Zaista je moguće da se pobedi. Samo ako se zaista iskreno odluči da se bori”, zaključuje Jovanović za portal Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari