Brankica Janković: U rijalitijima nema granica 1

Brinem što su rijalitiji veoma gledani i teško mi je da to objasnim. Najviše se bojim što u rijalitijima nema granica, a onda se granice pomeraju i u životu, rekla je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, odgovarajući juče na pitanja građana na Fejsbuk stranici Danasa.

Ona je dodala da sociolozi kažu da je to industrija svesti i da možemo da se vratimo u devedesete gde smo mogli da vidimo modu koja se promovisala na ekranima, a onda smo mogli da je uočimo na ulicama.

“Lično verujem i prenosim svojoj deci da je vrednost samo ono što je traje i što je umetnost. Društvo mora da reaguje kad se nameću pogrešne vrednosti, a postoje državna tela kojima su ovakvi sadržaji u direktonoj nadležnosti”, ocenila je Janković.

Komentarišući rodnu diskriminaciju prilikom zapošljavanja u Srbiji, poverenica je rekla da i sama često vidi da su oglasi za najmanje poslove namenjeni ženama.

“Nacionalni biro mora da vrši kontrolu oglasa, ali i portali poput Infostuda, oni ne smeju i nije dozvoljeno da za neka radna mesta tražiti žene ili isključivo muškarce. Možete da prošetate ulicom i na mestima gde se prodaje hrana ili u prodavnicama vidite oglase „potrebna radnica“ ili ekstremni oblik „potrebna radnica do 30 godina, atraktivnog izgleda“. Vi možete da tražite od radnika punu fizičku spremnost, ali to stvarno mora da bude odlučujuća osobina za obavljanje određenog posla”, napominje Janković.

Na pitanja o ponašanju političara, među kojima pojedini imaju diskriminišuće izjave u javnosti, rekla je da svako uvek najbolje govori o sebi i o onome šta su njegove lične vrednosti.

“Mislim da političari kao predstavnici građana ponekada iznose vrlo zabrinjavajuće stavove o vrednostima koje zastupaju a neke od njih predstavljaju i kršenje propisa. U većem broju slučajeva oni koji su prekršili ispoštovali su naše preporuke kad je bilo utvđeno da su njihove izjave diskriminatorne. Mislim da ima puno prostora za unapređenje i podizanje njihove svesti o značaju izgovorene reči”, napomenula je Janković.

Ne misli da je doba matrijarhata, kako je ocenila, ali Srbija kao i mnoga druga društva robuje predrasudama otežavajući sopstveni razvoj i bolje razmevanje društvenih tokova.

“Za njihovo otklanjanje neophodna je da dugoročno isplaniramo društvene strategije a što se tiče broja naše žena u politici i pored vidljivih pomaka smatram da treba da ih bude još više jer više žena u politici znači kvalitetnije donošenje odluka i bolji život za građane. Zalažem se za kvote i verujem da će to biti glavna novina u novom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti”, naglasila je.

Jedno od pitanja na Fejsbuku odnosilo se i na to zašto se u većini slučajeva prilikom razvoda deca dodeljuju majkama, na šta je poverenica istakla da su takve sudske odluke posledica viševekovnog rodnog režimam u kojoj se smatralo da je majka najbolji roditelj što u velikom broju slučajeva i jeste činjenica.

“Međutim nikako ne sporim da nema ni odluka sudova koje su bazirane na predrasudi, ličnoj predrasudi, a ne na najbojem interesu deteta. Pošto je mišljenje centra za socijalni rad u postupcima odlučivanja ko će vršiti roditeljsko pravo zapravo glavni element za donošenje sudske odluke mi smo prošle godine dali preporuku mera svim centrima za socijalni rad da to svoje mišljenje ne baziraju na svojoj ličnoj predrasudi ili streotipu o tome ko je bolji roditelj već isključivo na činjenicama i dokazima iz konkretnog slučaja koje mora biti potkrepljeno argumentima i koje predstavlja zaista najbolji interes deteta u pojedinačnom slučaju, bez obzira koliko im je nekada teško da se uzdigne iznad ličnih sujeta i impresija”, dodala je ona.

Janković, inače, smatra da je optimista kada govorim o roditeljskim ulogama danas zato što i u školi i u vrtiću svakoga dana vidi sve više očeva koji se vrlo posvećeno bave svojom decom, jer deci su podjednako oba roditelja važna.

Tražili smo donošenje kodeksa ponašanja poslanika

Na pitanje zašto poverenica za zaštitu ravnopravnosti ne reaguje povodom rečnika koji se može čuti među poslanicima u Skupštini Srbije, Brankica Janković rekla je da da su parlamentu već uputili dopis u kojem su predložili izmenu poslovnika i donošenje kodeksa ponašanja.

Predlog za ocenu ustavnosti

Što se tiče Zakona o finansijskoj podršci roditeljima, navela je da je podnela predlog za ocenu ustavnosti. “Upravo jer smatram da je to jedan oblik diskriminacije i odnos prema ženama. Pitanje populacione politike smatram vrlo važnim pitanjem za koje je potreban dugoročan i ozbiljan pristup sa fokusom na razvijanje servisa pomoći i podrške i ženama koje rade i koje ne rade uz aktivno slušanje glasa i jednih i drugih žena”, objasnila je Janković.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/photos/a.401114090073963/998004673718232/?type=3&theater

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari