Brojni izazovi za profesionalni rad i ekonomski opstanak novinara i medija u Crnoj Gori 1

Novinari i mediji u Crnoj Gori se suočavaju sa pritisicima, većina napada na novinare nije rasvetljena, a mediji se suočavaju sa izazovom održivosti i opstanka, ocenile su strukovne i organizacije civilnog društva povodom Svetskog dana slobode medija.

„Najteži slučajevi napada na novinare su ostali nerešeni, a neki su i zastareli“, naveo je u saopštenju povodom Dana slobode medija Sindikat medija Crne Gore, koji ocenjuje da je deo odgovornosti „i na državi i njenim institucijama“.

U Crnoj Gori je od 2004. godine bilo preko 85 napada na novinare, medije i njihovu imovinu, a samo od 2014. do danas zabeležena su 33 napada, podaci su vladine Komisije za istragu napada na novinare. Većina tih napada nije rasvetljena, uključujući ubistvo vlasnika dnevnog lista Dan Duška Jovanovića iz 2004. godine.

Predsednik Komisije za istrage napada na novinare, odgovorni urednik Dana Nikola Marković, ocenio je za Vijesti da mediji rade „u vrlo teškim uslovima i da je nivo slobode zabrinjavajući“.

„Dan slobode medija dočekujemo sa brojnim nerasvetljenim napadima na novinare, od kojih su najbrutalniji ubistvo Duška Jovanovića i pokušaji ubistva Olivere Lakić i Tufika Softića. I sve priče o medijskim pravima padaju u vodu ako se zna da ne samo ovi, već ni većina od 85 napada na naše kolege nije rasvetljena“, kazao je Marković.

On odgovornost za takvo stanje adresira na vlast koja „kreira i podstiče ambijent straha u kome novinari rade“.

„Da nije tako barem bi smenila nesposobne i neodgovorne u tužilaštvu koji godinama i decenijama nisu u stanju da pronadju nalogodavce i napadače na novinare i medije. Umesto toga, nosioci najviših državnih funkcija pokreću tužbe protiv nezavisnih medija sa ciljem da finansijski uruše sve medijske kritičare vlasti”, kazao je Marković.

Prema nedavno objavljenom indeksu slobode medija organizacije Reporteri bez granica, Crna Gora je rangirana na 104. mestu od 180 zemalja i svrstana u grupu zemalja u kojima je situacija po pitanju slobode medija „problematična“.

Reporteri su u ovogodišnjem izvještaju ukazali na prošlogodišnji napad na istraživačku novinarku Oliveru Lakić, koja je prošlog maja upucana u nogu. Pomenuli su i slučaj istraživačkog novinara Jova Martinovića koji je početkom ove godine osudjen na 18 meseci zatvora zbog navodnog učešća u medjunarodnom švercu cigareta. Novinar je saopštio da je bio na novinarskom zadatku, te da je „osudjen jer je politički nepodoban“.

Pomenuta je i situacija sa javim servisom RTVCG uz ocenu da „vlasti nastavljaju da vrše pritisak“ na tu medijsku kuću, a ukazano je i na problem autocenzure, te na problem ekonomske održivosti medija.

Na socio-ekonomski položaj medija ukazao je danas Sindikat medija Crne Gore, koji u proglasu navodi da u Crnoj Gori „postoji svega jedan medij koji ima kolektivni ugovor“, što jasno govori o spremnosti menadžera i vlasnika da menjaju uslove u kojima rade ljudi koje su zaposlili.

Sindikat navodi da u Crnoj Gori ima medija koji zaposlenima duguju i do 15 zarada, te da je „u jednom delu medija sindikalno organizovanje potpuno onemogućeno“.

Na nerasvetljene napade na novinare i medije ukazao je i ombudsman Šućko Baković koji je pozvao nadležne da učine sve da rasvetle napade.

„Nadamo se da će očekivane izmene zakonodavstva u ovoj oblasti doprineti većoj samostalnosti i nezavisnosti medija, a svakako treba dodatno raditi i na unapredjenju radno-pravnih statusa zaposlenih“, navodi se u saopštenju ombudsmana.

Ministar kulture Aleksandar Bogdanović je u čestitki povodom Dana slobode medija pomenuo „reviziju“ medijskih zakona koja je u toku i ocenio da Crna Gora „nastavlja da unapredjuje medijski ambijent, u skladu sa najvišim evropskim standardima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari