Crveno volim te crveno ili priča o cinabaritu 1

Cinabarit ili crveno zlato neolita otkrivan je u Vinči ili u obliku grumenčića ili kao već upotrebljen u vidu boje nanete na posude ili figurine.

Osim što se koristi kao pigment, postoje brojni etnografski primeri korišćenja ovog materijala u antiseptičke svrhe i za lečenje nesanice i depresije.

Jedan od zaključka prvog istraživača Vinče, M. M. Vasića, bio je da Vinča svoju dugovečnost i moć duguje rudniku cinabarita na Avali.

Postoje tri lokaliteta na Avali na kojima je otkriven arheološki materijal vinčanske kulture, što objašnjava prisustvo cinabarita i njegovih derivata u Vinči.

Crvena boja bila je omiljena u neolitsko doba ne samo u Vinči. Zato je Vasić i verovao da njihovo bogatstvo i potiče od prerade cinabarita.

Hemijska istraživanja koja smo preduzeli 2003. i 2004. potvrdila su da je boja kojom su Vinčanci oslikavali svoje posude upravo cinabarit iz rudnika na Avali.

Mikroramanske analize prikazale su ne samo poreklo boje, već su napravile razliku cinabarita i gvožđe oksida koji je takođe bio korišćen za bojenje i ukrašavanje.

Tekst preuzet iz kataloga izložbe „Forenzika drevnosti – 20 godina novih arheoloških istraživanja Vinče“ autora N. Tasića i K. Penezić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari