Da li škola koja postoji 315 godina treba da bude u zakonu? 1Foto: Stefana Savić

Matematička gimnazija u Beogradu i novosadska Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ trebalo bi da dobiju status ustanova od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, predviđeno je u Nacrtu izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

Iako o ovom dokumentu tek treba da daju mišljenje različite institucije, u delu prosvetne javnosti već je otvoreno pitanje čime je Jovina gimnazija zaslužila ovo laskavo priznanje, a predlog Ministarstva se dovodi u vezu sa činjenicom da je direktor Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ Radivoje Stojković i predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta. Na pitanje da li njegovo predsedavanje NPS-om ima uticaja na predlog Ministarstva prosvete, profesor Stojković odgovara kontrapitanjem – kakav je uticaj potreban da škola koja postoji 315 godina bude proglašena za ustanovu od nacionalnog značaja?

On za Danas kaže da je Jovina gimnazija najstarija kulturno-obrazovna ustanova u Srbiji, koja je ne samo po tradiciji već i po izuzetnim rezultatima zaslužila da bude prepoznata kao nacionalno blago. I upravo tako zaposleni u ovoj školi doživljavaju predlog Ministarstva. Specijalizovani programi za talentovane učenike, program međunarodne mature koji jedini imaju, 45 akademika među bivšim učenicima… samo je deo onoga što je Jovinu gimnaziju kandidovalo za pomenuto priznanje. Ova škola postavila je temelje osnovnog, gimnazijskog i visokog obrazovanja u Srbiji, da nije bilo nje ne bi bilo ni Matice Srpske, niti Srpskog narodnog pozorišta, navodi Stojković. On kaže da status škole od nacionalnog značaja ne znači da će ta obrazovna ustanova imati privilegovan položaj, niti da to može biti materijalno vrednovano. Stojković dodaje da je predlog da Gimnazija dobije status ustanove od nacionalnog značaja potekao od Grada Novog Sada i da ga sama škola nikada nije tražila.

Zanimljivo je da je pet škola u Srbiji već proglašeno za ustanove od posebnog interesa za našu državu, na osnovu odluka Vlade Srbije. Taj status imaju Matematička i Filološka gimnazija iz Beograda, Karlovačka gimnazija, Prva kragujevačka gimnazija i Škola za muzičke talente u Ćupriji. Zakon predviđa da Vlada određuje koje su ustanove od posebnog kulturnog, prosvetnog ili istorijskog značaja za Republiku Srbiju. Da li će četiri škole zadržati ili izgubiti postojeći status ukoliko u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja bude uneta predložena odredba, nismo juče dobili odgovor u Ministarstvu prosvete. Poručuju da je reč tek o nacrtu zakonskih izmena, o kojem mišljenje treba da daju različite institucije.

Kako je naš list ranije pisao, škole koje su proglašene za ustanove od posebnog interesa za Srbiju finansiraju se iz republičkog budžeta, a dodatna sredstva uglavnom dobijaju za pokrivanje dela troškova takmičenja učenika. Direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović za Danas kaže da ta sredstva nisu dovoljna da podmire sve troškove pripreme i odlaska učenika na takmičenja i da je iznos koji dobijaju od države danas prepolovljen, u odnosu na raniji period. Plate nastavnika su identične kao u „običnim“ školama, a zasad postoji samo najava da bi profesori koji predaju u ustanovama od nacionalnog značaja mogli biti u višem platnom razredu. Ognjanović navodi paradoks, za koji veruje da bi u budućnosti mogao biti otklonjen, a to je da i ove škole moraju da primaju tehnološke viškove na slobodna radna mesta iako imaju veoma specifične učenike.

Deklarativno određenje

U obrazloženju predloga da Matematička i Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ postanu ustanove od nacionalnog značaja navodi se da je to određenje deklarativnog karaktera i da iz njega ne proizilazi poseban status u odnosu na druge ustanove u smislu njihovog finansiranja i ostalih prava i obaveza koje proizilaze iz zakona, a koje se jednako primenjuju na ove ustanove, kao i pre njihovog određivanja kao ustanova od nacionalnog značaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari