Da li su nemoćni ostavljeni da umru? 1Klinički centar Vojvodine Foto: Beta/Dragan Gojić

Šta da rade osobe obolele od korona virusa koje ne mogu da brinu same od sebi, a kojima niko od članova porodice ne može da pomogne, pitanje je koje postavlja čitateljka Danas iz okoline Novog Sada, koja nije želela da objavimo njeno ime, jer bi to u mestu iz koga moglo da „stvori probleme članovima porodice“. 

Ona nam je ispričala da već dva dana bezuspešno pokušava da obezbedi medicinsku negu za svoju 70-godišnju tetku koja je gotovo nepokretna i koja ne može ni vodu da popije bez nečije pomoći.

Dok naizmenično zove hitnu službu i kovid ambulante, čitateljka Danasa dobija odgovor da njena rođaka ima ozbiljne neurološke problema, međutim kako je kovid pozitivna, ne može biti smeštena na nekovid odeljenjima. Ni kovid odeljenja ne mogu da je prime jer simptomi korona virusa koje ima nisu dovoljno „ozbiljni“ da bi zahtevali hospitalizaciju.

Tako je 70-godišnja pacijentkinja ostavljena sama „na ničijoj zemlji“ dok članovi porodice, koji su svi u samoizolaciji, pokušavaju da nađu način da joj obezbede pomoć.

– Šta se radi sa pacijentima koji nisu sposobni da brinu o sebi (ne mogu da hodaju, da odu sami do toaleta, nerazgovetno pričaju), a dobili su rezultat da su kovid pozitivni? Da li je stvarno moguće da smo došli do toga da su pacijenti kao moja tetka ostavljeni tako da umru? Radi se o ženi od 70 godina, koja nema koordinaciju ruku, teško hoda – skoro nepokretna, na trenutke nesvesna. Suprug joj umro u subotu, a iz hitne službe su rekli da se jasno vidi da je umro zbog zastoja srca. Međutim, u nedelju u neko doba noći i supruga dobija temperaturu. Tada je bila sama u stanu i pala je. Nakon toga ona postaje nesvesna svega što se dešava oko nje. Urađen je brzi test koji je pokazao da je pozitivna na korona virus. Još ranije je imala problema sa kičmom zbog čega se teško kretala. A sada ne može sama da ode u toalet, da drži času sa vodom, da jede, priča čitateljka.

Njena tetka pregledana je u kovid ambulanti, urađen je rendgen pluća, a lekari su kazali da ne ispunjava nijedan kriterijum da bude smeštena u neku kovid ustanovu jer simptomi ne ukazuju na to da je potrebna hospitalizacija. Istovremeno, o njoj nema ko ni da brine jer se članovi rodbine nalaze u samoizolaciji.

S obzirom na situaciju u kojoj se našla, čitateljka Danasa veruje da ova priča nije izolovan slučaj i da u Srbiji postoje još starih nemoćnih ljudi koji su prepušteni sami sebi.

– Slušajući Krizni štab stiče se utisak kako je sve lepo i perfektno organizovano, grade se bolnice za prijem kovid pacijenta, navodno radi se sve što se može kako bi se zbrinuli svi pacijenti. Međutim, stvaran život je potpuno drugačiji… Recite mi kada je sve tako odlično organizovano, kako je napravljen propust sa pacijentima o kojima nema ko da brine, zbog raznih razloga? Recite mi onda šta se radi sa tim pacijentima? Ostavimo ih da umru u samoći, bolu, tuzi, jer mi koji bismo joj pomogli moramo da poštujemo izolacionu meru jer smo joj već pomagali i više nemamo na koga da se oslonimo, navodi čitateljka Danasa pitanja za Ministarstvo zdravlja.

Ona kaže da je pisala i Ministarstvu i drugim institucijama, ali da do juče popodne nije dobila odgovor. Za sada porodica je našla privremeno rešenje, pošto je jedan od komšija pristao da pomogne 70-godišnjoj ženi nekoliko dana, a šta će posle toga biti juče još uvek nisu sigurno znali.

Ne primaju ni na Sajam

Čitateljka Danasa priča da je porodica pokušala da smesti rođaku i u dom, ali im je rečeno da pošto je pozitivna na koronu ne mogu da je prime. Istovremeno, lekari su im kazali da 70-godišnja pacijentkinja ne može biti upućena ni u privremenu bolnicu na Novosadskom sajmu. „Dobili smo informaciju da može biti smeštena u neki od kovid centara samo ako je životno ugrožena od kovida. Zar Sajam u Novom Sadu nije za pacijente sa blažom krvnom slikom?“, ističe čitateljka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari