Desetak dana voda za piće iz cisterni 1FOTO: Nenad Kovačević (Arhiva)

Od 11. do 20. februara građani Užica snabdevaće se vodom za piće i pripremanje hrane iz cisterni, jer će voda iz vodovodnog sistema služiti samo za sanitarno-higijenske potrebe.

Takav režim, kako je saopšteno, potreban je kako bi se ponovo koristila vodoakumulacija Vrutci, koja je, krajem 2013. godine, zagađenja algama-cijanobakterijama.

To će, kako ističu gradski čelnici, biti omogućeno nedavnim završetkom rekonstrukcije, dogradnje i tehnološke modernizacije Fabrike vode „Petar Antonijević“ koja će, kako su naveli, od 20. februara isporučivati kvalitetnu i bezbednu vodu za piće, nakon njene prerade u modernizovanoj fabrici. Od kraja 2013. godine, zbog algi u Vrucima, grad se snabdevao najpre vodom iz cisterni, a kasnije je, postavljanjem cevovoda, omogućeno snabdevanje sa Sušičkih vrela, izvorišta koje se nalazi u Čajetini.

Rekonstrukcija fabrike vode je počela u oktobru 2016. godine i završena je pre neki dan. U taj projekat, Vlada Srbije je, posredstvom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, investirala 650 miliona, Grad 80 miliona i JKP Vodovod 50 miliona dinara.

– Mora da se sprovede zakonska procedura, koja podrazumeva da se voda u distributivnoj mreži najpre proglasi da je za higijensko-sanitarnu upotrebu. Nakon toga su potrebne tri uzastopne analize čiji rezultati bi potvrdili da ona odgovara kvalitetu koji je predviđen Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće, objasnio je Dragoljub Kostić, gradski većnik, i poručio da se „očekuje da će najkasnije do 20. februara voda iz česama biti za piće“.

Na pitanje čime garantuje takve prognoze, on je odgovorio da „to garantuje Institut Jaroslav Černi“ čiji je projektni tim ponudio rešenje, koje je realizovalo preduzeće „Jedinstvo“ iz Užica, za koje je rekao da je „specijalizovano za takve objekte“. On je dodao da će voda moći da se koristi za piće do ponoći u nedelju, 10. februara, da će se od 11. do najkasnije 20. februara koristiti za sanitarno-higijenske namene, te da će u tom periodu snabdevanje pijaćom vodom biti omogućeno iz cisterni i isporukama flaširane vode.

– Očekujemo da neće biti problema sa predstojećim aktivnostima, koje ćemo sprovesti sa projektantima i izvođačima radova“ poručio je Duško Ljujić, direktor Vodovoda, i dodao da će u ponedeljak užički Zavod za javno zdravlje uzeti prve uzorke prerađene vode za analizu.

Zoran Militarov, zamenik načelnika Gradskog štaba za vanredne situacije, rekao je za Danas da su obezbeđene 24 mobilne cisterne za građane i osam stacionarnih cisterni za ustanove poput vrtića, bolnice, domova za stare i učenike, ali i za pojedina preduzeća i pekare, a da građani mogu da se informišu o planu snabdevanja na sajtu grada. Podsetimo, od osamdesetih godina prošlog veka, kada je izgrađena, akumulacija i brana Vrutci nemaju upotrebnu dozvolu, jer nije obavljen tehnički prijem.

– Razgovarali smo sa predstavnicima JP „Srbijavode“ i Republičke direkcije za vode kako bi se to rešilo, ali komplikovano je da se posle toliko vremena izvrši tehnički prijem, jer stanje nije onako kako je bilo tada, rekao je Kostić i naveo da ni pravni status tog objekta nije rešen, objasnivši da akumulacija pripada „Srbijavodama“, ali da se ne ko je vlasnik brane – užički Vodovod, Grad ili država“.

Sanacija jezera skupa

Objasnivši da Institut „Jaroslav Černi“ „nije predvideo sanaciju jezera, zbog toga što je to skupo“, Kostić je naveo da su dve inostrane firme „predlagale da se alge uklone, ali da nisu garantovale da je to trajno rešenje i da njihove ponude nisu bile manje od 15 miliona evra“, a potom dodao da se „kvalitet vode u jezeru poboljšao preduzetim merama i da je „tome doprinela i sama priroda“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari