Dimitrijević: Škola nije „virtuelna stvar” 1Foto: N1

Predstavnica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević izjavila je danas da nije čula da je najavljeni model rada srednjih škola zbog pandemije definitivan model, ali da izaziva bojazan to što će profesori morati paralelno da rade u učionici i da daju materijal onim đacima koji uče onlajn.

Prema tom modelu srednjoškolci bi trebalo da budu podeljeni u dve grupe, pri čemu bi jedna grupa jedne nedelje pohađala nastavu u školi, a druge onlajn, i tako neizmenično.

Dimitrijević je upozorila da je učenicima srednjih škola dozvoljeno da u potpunosti izaberu onlajn nastavu i da će oni predstavljati treću grupa đaka, što znači da profesori treba da rade „na tri nivoa“ i da će to iziskivati „mnogo vremena”.

Ona je za N1 rekla da ni među profesorima ne postoji konsenzus o tome da li nastava treba da bude redovna ili onlajn, i da će rad profesora u novonastalim uslovima zavisiti i od „karaktera osobe” i od toga koliko je ona informatički „vešta”.

Dimitrijević je rekla da se Forum beogradskih gimnazija obratio Ministarstvu prosvete i resornom ministru Mladenu Šarčeviću i upozorio ih da će prosvetni radnici postati „najugroženija profesija”, kao i da su tražili da starijim kolegama bude dozvoljeno da se izjasne da li žele da rade od kuće.

Šarčević se, prema njenim rečima, načelno saglasio sa tim zahtevima, ali da se oglasio nenadležnim i da je rekao da će dati preporuke, ali da „nikakvog odgovora” još nema.

O zahtevu da stariji prosvetni radnici rade od kuće, Šarčević je ocenio, rekla je Dimitrijević, da bi to bilo „problematično”, i da on „razume” šta prosvetni radnici hoće.

Dimitrijević kaže da je Šarčević rekao „da bi to bilo teško izvodljivo”, i da je time „skinuo odgovornost i prebacio je na druge”, i da se tim povodom Forum beogradskih gimazija obratio i premijerki Ani Brnabić, ali da „odgovora nema”.

Ona je istakla da škola nije „virtuelna stvar” i naglasila da je kontakt između profesora i đaka najbolji način da se uči.

Prema njenom mišljenju, držanje distance među đacima od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola, pa čak i među đacima od petog do osmog razreda je – „neostvarivo”.

U slučaju gimnazijalaca onlajn nastava se prema njenom mišljenju „dobro pokazala”, ali je istakla da su u pitanju gimnazijaci, dok kod male dece „roditelji prektično moraju da budu asistenti nastavnicima”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari