Đorđević: Majkama u skladu sa mogućnostima 1Ministar Zoran Đorđević Foto: Fonet/Zoran Mrđa

Vlada Srbije čini sve kako bi majkama, porodiljama i budućim majkama obezbedila najviše u skladu sa ekonomskim mogućnostima zemlje, poručio je danas ministar za rad i socijalna pitanja Zoran Đorđević, nakon formiranja Radne grupe za dnevno praćenje primene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.

Đorđević je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije povodom formiranja Radne grupe izjavio da se nastojalo da se zakon primenjuje na što više ljudi. Vodili smo računa da ubuduće majke imaju perspetktivu u pogledu odrastanaja dece, rekao je Đorđević, dodavši da je Vlada Srbije, u ekonomskim okolonostima u kojim je danas, omogućila da ti izdaci budu veći.

Đorđević je naglasio da je reč o podsticaju, a ne o socijalnoj ili bilo kakvoj drugoj pomoći, pojasnivši da je to stečeno pravo majki na osnovu uplate poreza i doprinosa i roditeljskog dodatka, koji dobijaju bez obzira na to da li rade. Prema njegovim rečima, Radna grupa, na čijem je čelu Slavica Đukić Dejanović, nije oročena vremenski, a zakon će se menjati s vremena na vreme, na osnovu efekata koje postiže. Đorđević je procenio da će davanja za porodilje iduće godine biti veća.

Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović izjavila je da finansijska davanja za tu namenu nikada nisu bila veća. I nikad obuhvat žena za tu podršku nije bio veći, jer sada svako treće dete svakog meseca dobija 12.000 dinara do svoje desete godine, odnosno 18.000 dinara ako je četvrto, rekla je ona. Tri meseca nakon usvajanje zakona, čija primena u finansijskom delu teče od 25. decembra, mislimo da je praksa dobra, a tendencija je da se davanja povećaju u skladu sa realnim mogućnostima, poručila je Dejanović.

Komentarišući neke primedbe na zakon, ona je rekla da se ne mogu izjedanačiti majke koje su radile deset godina sa onima koje imaju mesec dana radnog staža. Povodom inicijative „Mame su zakon“ Dejanović je objasnila da će majke koje rode drugo, treće ili četvrto dete imati veća primanja. Prema njenim rečima, ako je neka žena oštećena u davanjima za 1.000 dinara mesečno, ona će kada rodi po drugim osnovama imati značajno više.

Finansijski gledano one imaju više nego do sada. Treba voditi računa o dostojanstvu primanja, ali nemamo mogućnost da izjednačimo sve žene, imamo toliko novca da moramo napraviti neku pravednu razliku, zaključila je Dejanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari