Đorđevići: Nema posla bez stranke, lokalni moćnici se svete 1Foto: Pixabay/Rawpixel

Od pretnji gubitkom posla, otkaza do presretanja na ulici i straha od osvete lokalnih moćnika – tako izgleda život za Đorđeviće u Despotovcu posle javnog istupanja protiv lokalnih vlasti.

Đorđevići su rešili da istupe u javnost i podele sa medijima svoje iskustvo o tome kako cela porodica živi u strahu od gubitka radnih mesta i nemogućnosti zaposlenja samo zato što su njihova deca učestvovala na protestima „Jedan od pet miliona“ u Despotovcu i iskazala neslaganje sa politikom vladajuće Srpske napredne stranke.

Prvo je sin Dušan Đorđević, jedan od organizatora protesta „Jedan od pet miliona“ u Despotovcu u aprilu ove godine, dobio otkaz iz javnog preduzeća „Rembas trans“ zbog učešća na protestima, o čemu je i javno govorio za medije. Ubrzo su počeli pritisci na njihove roditelje.

U poslednjih mesec dana pritisci su se zaoštrili time što su Zoran i Gordana Đorđević, posle oko 30 godina rada u lokalnim javnim ustanovama prebačeni lošije pozicije. Otac Zoran Đorđević, koji radi u Službi za hitnu medicinsku pomoć, prebačen je na nižu i lošije plaćenu poziciju na Opštu praksu, odeljenje kućne nege, dok je majka Gordana Đorđević, vaspitačica u predškolskoj ustanovi „Rada Miljković“ u Despotovcu, prebačena u istureno odeljenje u obližnjem selu.

Dušan Đorđević i njegova sestra Milica Đorđević, od kada su učestvovali na protestima ne mogu ni da se nadaju zaposlenju u svom gradu.

– Ni brat, ni ja ne radimo nigde, jer nismo ni u jednoj stranci, pogotovu jer smo organizatori protesta. Ja sam na birou već četiri godine sa diplomom Filološkog fakulteta za engleski jezik i niko me nije zvao, a izmišljaju radna mesta za članove stranke i svoje porodice, ispričala nam je Milica.

„Nemoguće je boriti se za bilo šta ukoliko niste ,, njihovi“, jer se odmah svete“, nastavio je Dušan. Oboje ističu da je jedini način da se u Despotovcu dođe do posla – preko vladajuće stranke. „Jedino tako može da se dođe do posla, mada sada i više nema mesta, jer su zaposlili cele svoje porodice i svoje prvoborce, koji su uzgred neškolovani, ili kupili diplome. Imamo slučaj u Domu zdravlja, gde je čistačica od metle stigla do olovke za oko godinu dana, i postala sekretarica direktora“, ukazuje Milica.

Njen brat Dušan dodaje da su zbog slučaja njihove porodice njihovi sugrađani „svi u neverici i strahu. Mali broj ljudi sme javno da kaže šta misli, jer se plaše osvete, kao što je i mi sada doživljavamo“. Upravo zbog toga, zaključuju oboje, mladi masovno odlaze iz ove opštine tražeći bolju budućnosti. „Otprilike je 10.000 mladih otišlo u prethodnih pet godina“, istakla je Milica.

„Predsednik Skupštine presreće i optužuje“

Otac Zoran Đorđević, medicinski tehničar zaposlen u Domu zdravlja radio je u službi hitne pomoći gde nikada nije bilo pritužbi na njegov rad. Ipak, prebačen je na odeljenje kućne nege na kome ima mnogo više posla a plata je manja. Pored toga, kaže Zoran, predsednik skupštine opštine Zlatko Marjanović ga je zaustavljao na ulici kako bi ga optuživao da njegova deca izbacuju stvari vezane za Marjanovića na društvenoj mreži Fejsbuk, bez ikakvih dokaza. Marjanović kao i direktor Doma zdravlja Dejan Milošević su za Danas negirali da optužbe i isticali da situacija sa porodicom Đorđević nema nikakve veze sa politikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari