Dodatak za IOP samo zaposlenima u specijalnim školama 1Foto: EPA-EFE/ JULIEN WARNAND

Izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenima u javnim službama Vlada Srbije pokušava da osujeti sudske postupke koje su pokrenuli prosvetni radnici koji u redovnim školama rade sa učenicima po individualnom obrazovnom planu (IOP), kaže za Danas Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, ocenjujući ovu odluku „sramnom“.

Kokot objašnjava da je pomenutom uredbom propisano da pravo na uvećanje osnovice za 10 odsto imaju zaposleni u specijalnim školama, koji su to i ranije ostvarivali.

– Međutim, Uredba je pisana pre inkluzije i nije mogla da pretpostavi da postoji dodatni rad sa takvom decom u redovnoj školi, pa nastavnici koji rade sa učenicima po IOP 1 i/ili 2 nisu bili za to plaćeni već su to pravo ostvarivali samo ako su pokrenuli sudski postupak. Mi imamo tri presude Vrhovnog kasacionog suda koji je potvrdio da taj dodatak pripada zaposlenima koji su imali učenike koji se obrazuju po IOP-u 2 – kaže Kokot, napominjući da sada pravo na uvećanje zarade pripada samo zaposlenima u specijalnim školama i onima koji rade u specijalnim odeljenjima pri redovnim školama, u kojima se svi đaci obrazuju po IOP-u.

Milan Jevtić, sindikalista iz Kragujevca, potvrđuje da je sudskih presuda bilo i u tom gradu, i to ne samo za IOP 2, već i za IOP 1.

– Sud nije pravio razliku između IOP 1 i 2, već je tražio odgovor na pitanje da li je bilo dodatnog rada ili ne. Sramota je da su ovo sindikati dozvolili. Nama je sud dao pravo na uvećanje zarade po tom osnovu, a sindikati su prešli preko toga i obavestili nas da nam Vlada sada to pravo ukida. Izvršna vlast sebe stavlja iznad suda, umesto da uvaži njegovo mišljenje. A sud je rekao da je za rad po IOP-u potrebno uložiti dodatni napor i taj dodatni rad mora biti plaćen na odgovarajući način. Ministarstvo prosvete i sindikati je trebalo da pristupe izmeni Uredbe, ali tako što će taj rad biti prepoznat i da se utvrdi razuman iznos, ali po meni, razuman iznos ne može da bude nula dinara – smatra Jevtić.

Kako će izmena Uredbe uticati na pokrenute sudske postupke videće se u narednom periodu. Zaposleni strahuju da bi sud mogao da se osloni na izmenjenu Uredbu, a pojedini sindikati, s druge strane, tvrde da nakon ove odluke Vlade, svi zaposleni koji su radili po IOP-u u prethodne tri godine imaju pravo da podnesu tužbu, jer toliko ne zastarevaju finansijska potraživanja.

Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, tvrdi za Danas da je na nedavnom sastanku sa predstavnicima Ministarstva prosvete dogovoreno da zaposlenima u redovnim školama koji rade po IOP 2 bude plaćen dodatni rad. Međutim, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije je posle tog sastanka saopštila da promena Uredbe znači da će uvećanje zarade sledovati samo onima koji rade u specijalnim školama, ali ne i u redovnim.

Ovaj sindikat se juče oglasio saopštenjem u kome se navodi da „ova promena ponovo pokazuje odnos države prema prosvetnim radnicima i način kako se stvari rešavaju“.

– Kada je sindikat ukazivao na problem sa plaćanjem zaposlenih koji rade po IOP-u, iz Ministarstva je odgovoreno da zaposleni nemaju pravo na dodatak. Kada smo krenuli sa tužbama i na Vrhovnom kasacionom sudu dokazali da smo u pravu, Vlada odlučuje da promeni Uredbu. Umesto da se sastane sa prosvetnim sindikatima i dogovori o načinu rešavanje ovog problema, Vlada na najgrublji način, primenjujući poznate metode sile menja Uredbu i smanjuje prava prosvetnim radnicima. Ovo je vrhunac licemerja, bezobrazluka i bahatosti. Stoga pozivamo sve zaposlene, koji to do sad nisu učinili, da tuže državu za neplaćanja rada po IOP-u, kao i da se spreme za sindikalne akcije koje će uslediti – poručio je juče Zvonimir Jović, potpredsednik Unije sindikata prosvetnih radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari