Redakciji Danasa obratio se čitalac koji negoduje zbog posebnih uslova koje je Ekonomski fakultet u Beogradu postavio za upis na master programe onima koji su diplomu akademskih studija stekli na privatnim visokoškolskim ustanovama. On tvrdi da se prilikom upisa na master studije neravnopravno tretiraju studenti fakulteta čiji osnivač nije Republika, jer moraju da polože više ispita od kandidata koji su osnovne studije završili na državnim fakultetima.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu Branislav Boričić kaže za Danas da taj fakultet ne pravi razliku po svojinskom vlasništvu već po tome da li su kandidati završili osnovne studije na Univerzitetu u Beogradu ili na nekom drugom.

– Netačno je da pravimo razliku između državnih i privatnih fakulteta. Studenti koji su diplomirali na Univerzitetu u Beogradu prilikom konkurisanja za upis na master studije polažu prijemni iz dva predmeta, a svi ostali iz četiri. Imamo više poverenja u znanje studenata Beogradskog univerziteta. Svaki univerzitet ima pravo da „svoje“ studente drugačije posmatra. To nije kršenje zakona, niti diskriminacija, jer nikome ne branimo da konkuriše, ali pri upisu postoji selekcija – kaže Boričić, napominjući da se time sprečava „pranje diploma“.

Upitan da li bolje znanje na prijemnom pokazuju diplomci državnih ili privatnih fakulteta, profesor Boričić navodi primer ispita iz osnova ekonomije.

– Reč je o jednom od uvodnih predmeta iz ekonomije na kome studenti neekonomskih fakulteta koji su u sastavu Univerziteta u Beogradu postižu mnogo bolje rezultate od onih koji su završili ekonomske fakultete na drugim univerzitetima. To dovoljno govori – ukazuje Boričić.

Ovo je i odgovor na kritike čitaoca koji nam se javio da su prošle godine samo dva kandidata sa privatnih fakulteta uspela da se upišu na master studije na Ekonomskom fakultetu. Na navodnu diskriminaciju nedavno nam se žalio i čitalac koji je diplomirao građevinu na privatnom fakultetu.

– Da nema prijemnog ispita i da je jedini kriterijum prosek ocena na osnovnim studijama nijedan student Ekonomskog fakulteta ne bi mogao da se upiše kao budžetski, jer bi ta mesta zauzeli studeti sa privatnih fakulteta sa prosekom 10. Nije realno da neko ko je u srednjoj školi bio dovoljan đak, završi fakultet sa takvim prosekom – smatra Boričić.

Većina fakulteta propisuje posebne uslove za upis na master programe za kandidate koji dolaze sa drugih visokoškolskih ustanova ili ako se prethodno završeni studijski programi razlikuju. Tako, recimo, na sajtu Elektrotehničkog fakulteta piše da “ kandidati koji su osnovne studije završili na nekom drugom fakultetu nemaju direktnu prohodnost na master studije na ETF-u“. Studijski program svakog kandidata se posebno analizira, a mogu im biti propisani dopunski ispiti. Kandidati koji su završili studije u četvorogodišnjem trajanju na fakultetima koji nisu srodni Fakultetu bezbednosti mogu upisati master studije nakon polaganja diferencijalnog ispita.



 

Vlasnička struktura bez uticaja



Na novosadskom Pravnom fakultetu navode da „vlasnička struktura nije relevantna činjenica prilikom ocene ispunjenosti uslova za upis na master akademske studije“. „Na master studije se može upisati lice koje je završilo odgovarajuće osnovne akademske studije prava koje po nazivu, programu i obimu odgovaraju osnovnim akademskim studijama koje ostvaruje Pravni fakultet i ako ispunjava ostale uslove propisane konkursom. Ispunjenost uslova ceni komisija, koja može odrediti polaganje razlike u ispitima, piše na sajtu te visokoškolske ustanove. 



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari