Engleska odlaže represalije protiv Japana 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Sada je već očigledno da je pitanje Dalekog istoka ušlo u okvir pregovora između Velike Britanije i Svojetske Rusije.

Engleska odlaže represalije protiv Japana 2Sudeći po ovim raznim obaveštenjima, u pregovorima između Londona i Pariza s jedne strane i Moskve s druge strane, došlo je do jednog novog zastoja, koji daje povoda pretpostavci da su pregovori ponovo zapali u teškoće.

Ove teškoće, po obaveštenjima iz upućenih krugova, dolaze zbog neprestanog povećanja zahteva od strane Sovjeta, piše list Vreme pre 80 godina.

Pre neki dan pojavile su se vesti o tome da Sovjeti traže proširenje saveza na Daleki istok, za neposrednu vojnu akciju protiv Japana u slučaju da Japan napadne Sovjetsku Rusiju.

U ovom listu nalazimo i govore predstavnika severnih naroda.

Predsednik švedske vlade, održao je danas govor u kome je naročito istakao stabilnost politike nordijskih država.

Zatim je govorio i predsednik danske vlade, koji je podvukao da se severni narodi razvijaju pod demokratskim režimima i da ne podnose nikakav drugi režim, ni komunizam niti bilo koji drugi, i da ne žele diktaturu, anarhiju ili svetsku revoluciju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Pravda se piše da je problem Danciga ostao nepromenjen.

Dok vodeće ličnosti slobodnog grada i dalje očekuju prisjedinjenje Danciga Rajhu, Poljska ostaje tvrdo rešena da brani svoja prava.Engleska odlaže represalije protiv Japana 3

Događaji u Dancigu predstavljaju predmet kratkih komentara u jutrošnjoj štampi, koja donosi obaveštenja sa raznih strana o manifestacijama u slobodnom gradu.

Pariski listovi slažu se da put Gebelsa u Dancig nije izmenio problem slobodnog grada. Dok vodeće ličnosti Danciga i dalje očekuju da bude grad prisjedinjen Rajhu.

Gebels je održao govor u kome je podvukao misiju Rajha i na odlasku je rekao: “do skorog viđenja”.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari