Finansijske izveštaje o trošenju sredstava u kampanji stranke su povukle na „doradu“, jer je zbog ponavljanja izbora na šest biračkih mesta konačni rok za predaju izveštaja pomeren za 18. februar.
Portparol Republičke izborne komisije Miodrag Petrović potvrdio je za Danas da je većina stranaka povukla izveštaje na doradu.

Finansijske izveštaje o trošenju sredstava u kampanji stranke su povukle na „doradu“, jer je zbog ponavljanja izbora na šest biračkih mesta konačni rok za predaju izveštaja pomeren za 18. februar.
Portparol Republičke izborne komisije Miodrag Petrović potvrdio je za Danas da je većina stranaka povukla izveštaje na doradu.
– Mi smo obavestili stranke da mogu da povuku izveštaje i da nam dostave kompletne izveštaje. Promene se ne odnose na ponavljanje izbora i na dodatne troškove, već na celokupni izborni proces, samo je rok pomeren do 18. februara. Nisam siguran, ali mislim da su gotovo sve stranke iskoristile mogućnost da povuku izveštaje – rekao je Petrović.
On je, međutim, ponovio da izveštaji neće odmah biti dostupni javnosti i da je rok za njihovu objavu 90 dana. Petrović je naveo da RIK prvo mora da prekontroliše izveštaje, da bi ih potom usvojili.
– Tek po objavljivanju u Službenom glasniku izveštaji će biti dostupni javnosti. Do tada su interni stranački izveštaji i jedino stranke mogu same da ga objave – kaže Petrović.

Radikali jedva čekaju kontrolu

Do sada je jedino SRS prezentovala izveštaj prema kojem je u kampanji potrošeno 137 miliona dinara (1,7 miliona evra). Iako se samo na osnovu utrošenog vremena za TV spotove i reklame (44 sata iznajmljenih termina na televizijskim stanicama i 20.000 sekundi TV spotova) može zaključiti da su potrošili mnogo više novca, i ova suma je viša od dozvoljene. Zakonski limit za kampanju je 800 hiljada evra. Na pitanje novinara kako su potrošili samo 1,7 miliona evra, kada procene ukazuju na petostruko više od prijavljenog troška, Todorović je rekao da svako ko je zainteresovan može da proveri izveštaj SRS.

– Potrošili smo to što smo potrošili, a platili smo to što smo platili. Ako neko sumnja u to neka se obrati RIK i drugim nadležnim organima. Mi jedva čekamo kontrolu – tvrdi Todorović.

Petrovićeve tvrdnje o nedostupnosti izveštaja opovrgavali su Transparentnost Srbija i republički Poverenik za informacije Rodoljub Šabić.
Nemanja Nenadić, izvršni direktor Transparentnosti Srbija, smatra da RIK mora da saopšti izborne troškove pre isteka zakonskog roka od 90 dana. Nenadić je naveo da je TS poslala RIK, na osnovu Zakona o dostupnosti informacija, zahtev za dostavljanjem kopija izveštaja stranaka, ali da još nije dobila nikakav odgovor.
– Zaista ne razumem zbog čega se prijavljeni troškovi ne bi otkrili, jer je to već prijavljeno. Kako onda da se kontroliše, ako javnost ne može da zna koliki su trošak partije prijavile – konstatuje Nenadić. On je ocenio da odbijanje RIK da poslovnikom definiše proceduru sankcionisanja kršenja propisa o finansiranju stranaka otvara mogućnost da prekršioci ostanu nekažnjeni.
Prema njegovim rečima izmenama poslovnika, koje RIK odbija da usvoji, preciziralo bi se da to telo obavezno usvaja izveštaj o sprovedenoj kontroli u određenom roku i da ga objavljuje. Nenadić navodi da bi se promena „pravila igre“ sastojala samo u tome što bi se RIK obavezala da neće pokušati da izbegne da izvrši proveru zbog eventualnog političkog kompromisa stranaka, kao i da će podneti prekršajne prijave protiv prekršilaca zakona.
– Naravno, postoji i ona druga mogućnost – da se RIK opredeli za varijantu u kojoj će pod plaštom očuvanja istih pravila igre odlučiti da prekršiocima zakona obezbedi „pravnu sigurnost“, odnosno da ne pokrene prekršajne postupke posle ovih izbora, kao što nisu pokrenuti nikada do sada“, ocenio je Nenadić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari