Išli na njivu, pa poslati u kućni karantin 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIC

Mere samoizolacije, u trajanju od 28 dana, koje je Vlada Srbije odredila kao prevenciju širenja virusa kovid 19, određene su za čak oko 1.800 građana Priboja.

Ova pogranična opština ima svoje specifičnosti. Dve trećine teritorije gravitira ka susednoj Bosni i Hercegovini, a mnogima je državna granica podelila imovinu, te su im kuće u jednoj, a njive i posao u drugoj zemlji.

Većina Pribojaca bila je 14. marta, dan pre uvođenja vanrednog stanja, samo na kratko, u Bosni, da, kao inače, naspe goriva, radi na imanju i slično.

Većina njih je posle pet-šest dana, telefonom obaveštena da im je zbog prelaska državne granice, određena samoizolacija, potpuna zabrana napuštanja stanova i kuća, čije kršenje podrazumeva kaznu zatvora do tri godine. Samoizolacija je najpre trajala 14, a onda produžena na 28 dana.

Ovi građani se žale na produženje izolacije i smatraju da treba uzeti u obzir specifičnosti pograničnih opština, videti koliko se ko zadržao i u kom području. Ove mere koje su nekada izrečene celim porodicama, ugrožavaju njihovu egzistenciju, jer za njih nije organizovano dostavljanje hrane i lekova, a neke porodice imaju bebe i malu decu. Mnogi zavise od rada za dnevnicu i prihoda od malinjaka i vrtova do kojih ne smeju da odu.

– Ja sam zatočen samo zato što sam išao do Sastavaka i nazad. Ja sam bez posla i više nemam ni novca ni hrane. Razumem ja razloge za uvođenje ove mere, ali kod nas je drugačije i nisam samo ja problem. Imam ćerku i zeta, imaju četvoro dece, privatno stanuju, nigde ne rade. Zet je baš dobio zabranu zbog tog kratkog prelaska i sada nemaju ništa, žali se Miodrag Šalipur. Dodaje da je pozvao brojeve koje je opština Priboj ostavila za pomoć ugroženima, a da mu se javila telefonska sekretarica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari