Jedinstveno upravno mesto štedi vreme i novac 1Foto: Promo

Da li znate šta je to Jedinstveno upravno mesto?

Grad Sombor je jedna od lokalnih samouprava koja je koristeći rezultate reforme javne uprave uvela ovaj sistem kako bi građanima bile pružene bolje i efikasnije usluge – da više ne moraju da obilaze više različitih institucija kako bi završili svoje poslove sa upravom, već da to mogu da urade na jednom mestu u najkraćem mogućem roku.

Zahvaljujući sredstvima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave (MDULS ) Sombor je za građane uredio i opremio prostor sa 12 šaltera od kojih je 9 za određene oblasti kao što su građevinarstvo, lokalna poreska administracija, dečija i socijalna zaštita, izdavanje izvoda iz matične knjige i državljanstva, a tri šaltera su opšta i služe za podnošenje podnesaka. Otvoren je i šalter za preduzetnike. Tu su još i šalteri MUP-a na kojima građani mogu da podnesu zahteve za izdavanje ličnih dokumenata i ispostava Pošte Srbije.

Prema rečima načelnice Gradske uprave tog grada Helene Roksandić Musulin, suština Jedinstvenog upravnog mesta je da ono bude, kako kaže – kontakt tačka. “Jednim dolaskom građanin na jednom šalteru dobija sve relevantne informacije, podnosi zahtev, a na istom tom mestu dobija rešenje u cilju ostvarivanja svojih prava. Jedinstveno upravno mesto građanima smanjuje gubitak vremena i eliminiše nepotrebne troškove”, kaže ona.

Sav posao obavlja se na jednom mestu na šalterima gde mogu da se obave različiti poslovi. Sve je mnogo brže i jednostavnije, jer je reformom javne uprave koja se sprovodi uz podršku Evropske unije omogućeno da državni organi međusobno elektronskim putem razmenjuju različite podatke i dokumente  o građanima. Zbog toga građani više ne moraju da obijaju pragove različitih službi i institucija, a i samim službenicima je posao u mnogome olakšan. 

Kada završe posao zbog kojeg su došli u lokalnu samoupravu, građani Sombora mogu i da u elektronskoj knjizi utisaka ocene njen rad. “Svi odgovori se objedinjuju na jednom mestu i to nam doprinosi da vidimo šta još možemo da unapredimo i da povećamo efikasnost, transparentnost, delotvornost i ekonomičnost rada gradske uprave”, kaže Helena Roksandić Musulin.

Projekat otvaranja jedinstvenih upravnih mesta počeo u 2018. godini, kada je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave sa 52 miliona dinara, kao pilot projekat, podržalo najpre osam lokalnih samouprava, a u 2019. podrška od 45 miliona dinara je usmerenа na još šest gradova i opština.

U Srbiji je do sada u sedam gradova i opština otvoreno Jedinstveno upravno mesto – u Lazarevcu, Somboru, Smederevskoj Palanci, Šapcu, Beloj Palanci, Žitištu i Кruševcu. Podršku su takođe dobile i lokalne samouprave u Užicu, Pirotu, Kuršumliji, Staroj Pazovi, Gornjem Milanovcu, Vlasotincu i Rači, gde se očekuje otvaranje.

Više informacija o reformi javne uprave u Srbiji možete da pronađete OVDE

Provera čuva vreme

U vreme korone i još jedno podsećanje – pre dolaska u neku instituciju proverite da li je posao zbog kojeg dolazite moguće obaviti elektronskim putem, jer su zahvaljujući reformi javne uprave mnoge njene usluge dostupne i preko interneta na  http://www.euprava.gov.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari