Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije još nije raspisalo poternicu za Mirjanom Marković, iako je Okružni sud u Beogradu krajem prošle godine izdao naredbu da za njom poternica ponovo bude raspisana, nezvanično saznaje Danas.
Okružni sud u Beogradu odlučio je četvrti put da se ponovo raspiše poternica za Markovićevom.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije još nije raspisalo poternicu za Mirjanom Marković, iako je Okružni sud u Beogradu krajem prošle godine izdao naredbu da za njom poternica ponovo bude raspisana, nezvanično saznaje Danas.
Okružni sud u Beogradu odlučio je četvrti put da se ponovo raspiše poternica za Markovićevom. U odluci se navodi da će 15 hiljada evra depozita podnetog u ime Mirjane Marković, okrivljene za protivzakonito posredovanje pri dodeli državnih stanova, biti upućeno u korist pravosudnog budžeta Srbije. Sud je odlučio i da poternica bude raspisana na osnovu rešenja o određivanju pritvora od 17. aprila 2003. Po nalogu suda, poternicu treba da raspiše MUP Srbije, Sekretarijat u Beogradu, Odeljenje za potrage i zamolnice.
U ponovnom postupku Okružni sud je odluku zasnovao na činjenicama da je okrivljenoj poznato da se protiv nje vodi krivični postupak, a da sud nije obavestila o promeni adrese i boravišta. Odluka suda je pravnosnažna i izvršna danom donošenja.
Vrhovni sud Srbije je 21. decembra prošle godine treći put poništio odluku Okružnog suda kojom se nalaže da se u pravosudni budžet uplati 15.000 evra jemstva za Markovićevu. Najviša sudska instanca je poslednji put poništila ovu odluku, jer „u spisima predmeta nema dokaza da je optužena Mirjana Marković uredno pozvana na glavni pretres zakazan za 23. mart 2006, a Okružni sud nije ni pokušao dostavljanje poziva optuženoj na jedan od načina predviđenih odredbama Zakonika o krivičnom postupku“. Obrazloženje Vrhovnog suda je i da poziv optuženom ne može da se uruči preko branioca, već mora biti upućen lično.
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Milan Škulić tim povodom je izjavio da je sud morao optuženom da uputi poziv na raspoloživu adresu. Ukoliko nema odgovora, onda sve zavisi od slobodne sudijske procene. „Sud slobodno procenjuje da li optuženi izbegava poziv ili ne, ili čak ceni da li iz svih okolnosti proizilazi da se nalazi u bekstvu ili da se krije, a što onda može predstavljati razlog za donošenje rešenja o pritvoru“, ističe Škulić.
U najvišoj sudskoj instanci smatraju da je Okružni sud dužan da poziv Mirjani Marković uputi preko međunarodne pravne pomoći u Moskvi gde se, prema raspoloživim informacijama, optužena danas nalazi. Mirjana Marković je iz Srbije pobegla u Rusiju u februaru 2003. Za njom je bila raspisana Interpolova poternica 17. aprila 2003, jer se nije pojavila na suđenju. Poternica je povučena 31. maja 2005, uz garancije njenog advokata da će se pojaviti na suđenju 15. septembra. Pošto se Markovićeva tada nije pojavila u sudu Veće je donelo rešenje da se za njom ponovo raspiše poternica. Poternica za Markovićevom ponovo je povučena 15. marta prošle godine, pet dana posle smrti njenog supruga Slobodana Miloševića, kako bi joj se omogućilo da prisustvuje sahrani. Na tu odluku suda branioci Markovićeve su uložili žalbu, pa je Vrhovni sud 5. aprila odlučio da vrati predmet na ponovno odlučivanje. Okružni sud je drugi put doneo istu odluku i predmet je u avgustu upućen Vrhovnom sudu koji je ponovo poništio odluku i vratio na novo odlučivanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari