Kad se zapreti kaznama svi poštuju pravila 1Foto: BETAPHOTO/ MILAN TIMOTIC

Iako su glavni grad Srbije ovih dana zadesile velike vrućine a i pored toga što se do ponedeljka 6. juna neće novčano kažnjavati nepoštovanje epidemioloških mera, većina Beograđana nosi maske u javnom prevozu, prodavnicama i institucijama.

Odlukom Kriznog štaba od 30. juna nošenje maski u zatvorenom prostoru u Beogradu je obavezno. Predviđena kazna za one građane koji ne poštuju tu obavezu je pet hiljada dinara. Prema važećim zakonskim rešenjima preduzetnici koji se ne pridržavaju tih mera rizikuju da plate kaznu u iznosu od 50 do 500 hiljada dinara.

Reporter Danasa se uverio da Beograđani, bez obzira na godište, uglavnom nose maske u pokušaju da se sačuvaju od dejstva korona virusa. Čak i omladina među kojima je bilo najviše onih bez maski. Naravno, ima i dalje neodgovornih pojedinaca ali i onih drugih koji mere poštuju je daleko više. Logička pretpostavka je da bi i manjina koja se ponaša neodgovorno sasvim drugačije reagovala da je već sada na snazi kažnjavanje onih koji se ne pridržavaju propisanih mera.

Da je to tako najbolje potvrđuje činjenica da se dan nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na Radio-televiziji Srbije obelodanio mere koje će u Beogradu važiti tokom vanredne situacije u javnom prevozu ne može videti putnik bez propisane zaštitne maske. Tog propisa se pridržava i veliki broj putnika u taksi vozilima.

Taksista sa kojim razgovaramo nije zadovoljan što mora da koristi masku po velikim vrućinama u vozilu u kome se ne uključuje klima ali kaže da iz zdravstvenih razloga i zbog propisanih kaznenih mera nema kud te da se propisanog pridržava.

– I taksi je javni prevoz i moramo da poštujemo šta je rečeno. Isto važi i za mušterije. Jednostavno nadležni su odlučili da kažnjavaju one koji se ne pridržavaju mera te pored zdravstvenog segmenta pravila treba poštovati i zbog toga da se bez potrebe ne bi plaćale predviđene kazne – navodi naš sagovornik.

Nove epidemiološke mere koje imaju za cilj da se suzbije drugi pik prvog talasa korona virusa u Srbiji se najstriktnije, bar zasad, primenjuju u poštama, bankama i manjim prodavnicama. U njih naime nije moguć ulazak bez zaštitnih maski i pravila da ulazi jedan po jedan klijent odnosno kupac. Pre nego što je predsednik Vučić javnost upoznao sa novim merama u Beogradu u samoposlugama se mogao i videti poneko ko ne nosi masku ali od petka to više nije slučaj.

U tržnim centrima i radnjama odeće i obuće kupci su isto prilično revnosni i poštuju donesene mere. Takav slučaj je i u restoranima i kafićima. U svim lokalima koji imaju baštu posetioci isključivo tu i sede jer se očito na tom mestu osećaju bezbednije nego u zatvorenom prostoru lokala. U kafićima koji nemaju baštu posetioci nose masku dok se ne smeste za sto. Tada mogu da je skinu i ne koriste. Jedina predviđena mera u restoranima i kafićima koja se ne sprovodi je kretanje sa maskom po lokalu, primera radi, tokom odlaska u toalet.

U jednoj kultnoj beogradskoj kafani u samom centru grada menadžer nezadovoljno šeta i žali se poznaniku preko telefona kako u nju niko ne ulazi jer su temperature visoke i klima se zbog epidemioloških mera ne pali. Stiče se utisak da su upravo te kafane i najugroženije u ugostiteljskom sektoru jer ih zbog nedostatka baštenskog prostora mušterije, pa čak i one stalne, zaobilaze u širokom luku.

Uglavnom u tom slučaju masku ne stavljaju kako gosti koji sede u baštama tako ni oni unutra. Može se primetiti da jedan broj mušterija ulazi u pekare i lokale brzne hrane bez zaštitnih maski. One koji ne nose maske prodavci ne opominju jer smatraju da to nije njihov posao već da postoje nadležni koji treba time da se bave. Takođe, u lokalima brze hrane primetno je da kupci naručuju hranu sa vrata trudeći se da ostanu napolju i da u zatvoreni prostor radnje uđu samo kada preuzimaju svoju narudžbu.

S obzirom da od ponedeljka počinje kažnjavanje neodgovornih pojedinaca koji ne nose maske u zatvorenom prostoru sa pravom se može očekivati da će njihov broj biti zaista simboličan jer su građani najrevnosniji u poštovanju pravila kada se naglasi njihova obaveznost i kada se predviđa sprovođenje sankcije protiv onog ko propise ne poštuje.

Kazne

Veoma će biti interesantno pratiti da li će nadležni zaista kažnjavati neodgovorne, da li ima dovoljan broj inspektora koji bi mogli da sprovedu adekvatnu kontrolu u velikom gradu poput Beograda ili će sve ostati samo „mrtvo slovo“ na papiru i da će vlast okretati glavu na drugu stranu kao u slučaju utakmica na kojima nije poštovan propisani razmak ili brojnih događaja u zatvorenom na kome nisu primenjene preporučene epidemiološke mere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari