Kakav je ultimatum Japan postavio Engleskoj pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Ministarstvo inostranih poslova Japana konačno se sporazumelo sa svojim vojnim krugovima oko postavljanja ultimatuma Engleskoj, tako da će pregovori između ovih država, sa zakašnjenjem, početi za tri dana, glavna je vest na naslovnim stranama jugoslovenskih listova Pravda i Vreme 13. jula 1939. godine.

Kakav je ultimatum Japan postavio Engleskoj pre 80 godina? 2Zakašnjenje mora da se pripiše nesuglasicama koje su nastale između japanskog ministarstva inostranih poslova i japanskog ministarstva vojske, prenosi stalni dopisnik lista Vreme.

Pošto su ove nesuglasice rešene, pregovori će se nastaviti 15. jula, ali iskrsava jedna nova okolnost- ultimatum Japana- a to je da Japan namerava da zauzme još tri luke u Severnoj Kini i traži da Engleska povuče iz tih luka svoje brodove i vojsku.

Kako je Engleska odbila ovaj zahtev, Japan je dao ovaj državi rok do 15. jula da izvrši povlačenje iz pomenutih luka.

S druge strane, u Londonu očekuju da će engleska vlada zahtevati od Japana da nepovlačenje engleskih brodova bude upravo uslov za otpočinjanje zakazanih pregovora.

Prema telegramu Domeja, predstavnik vlade Mandžukoa izjavio je da je Mandžuko spreman da pristupi pregovorima za rešenje pograničnog sukoba sa Spoljnom Mongolijom.

Grof Ćano stigao je u San Sebastijan, gde se sastao sa španskim šefom države Fransiskom Frankom, piše list Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kakav je ultimatum Japan postavio Engleskoj pre 80 godina? 3Kako smatra jugoslovenski list, borbe na sovjetsko-mongolskoj granici se ponavljaju svakodnevno.

Japanske vlasti pored spremnosti da blokiraju francusku koncesiju u Haikau, “sada” su uvele i mere protiv Engleske, što situaciju na Dalekom Istoku čini sve kritičnijom, piše Pravda.

Izgledi za blokadu francuske koncesije povećani su nakon što je francuski konzul odbio zahtev opštinske uprave, koja je pod kontrolom Japanaca, da se održi parada u čast Japana.

Kako javlja Rajter, “sada” su preduzete mere protiv Engleza i u Cinanu, glavnom gradu provincije Šantunga.

Prema vestima koje je primila Agencija TAS, sovjetske vlasti kaznile su japansku kompaniju koja eksploatiše tamošnje ugljene rudokope sa 370.000 rubalja kao odštetu radnicima, pošto kompanija nije snabdela radnike hranom i drugim potrebama.

Ova odluka prema proceni svestke štampe dodatno pogoršava već kritičnu situaciju, tako da je mogućnost izbijanja fizičkog sukoba veća nego inače, piše list Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari