Kako je izgledala smrtna kazna u Srbiji pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Dnevni listovi Vreme i Pravda pisali su na današnji dan 1938. godine o tome kako je izgledalo izvršenje smrtne kazne u Sremskoj Mitrovici, dok su naslovne strane, kao i prethodnih nedelja, bile posvećene vestima i dešavanjima iz sveta.

List Pravda piše da je reč o Dušanu Ostojiću Romi, trostrukom ubici i razbojniku. Navodi se da je dan uoči smrtne kazne primao posete, uveče je ćelija bila puna dima i opušaka. Na stolu su bila pisma, hleb, cigarete i kolači. Ujutru mu je došao sveštenik.

Kako je izgledala smrtna kazna u Srbiji pre 80 godina? 2Kada je pitao stražare u jednom trenutku koliko ima sati, rekao je: „Imam još čitav sat…“ Neprestano je pušio i bacao cigarete i pevao „Pijan pojdoh do grada“, piše novinar Pravde.

Dvadeset minuta pred izvršenje presude, dodaje, Roma se promenio – glas mu više nije bio siguran, pevao je, ali tiše.

Četiri časa. U sobu osuđenog na smrt ušli su žandarmi da mu vežu ruke.

– Molim da mi vežete ruke napred, da sam namaknem omču, rekao je Roma, ali mu želja nije bila ispunjena.

Oko sudske zgrade okupila se masa sveta, sudija sa pomoćnicima, komisija, činovnici okruga… Pred vešalima osuđenom je stavljen konopac, a posle nekoliko minuta izvršilac kazne rekao je: „Dušan Ostojiću, nisam kriv za tvoju smrt. Pravda je zadovoljena“.

Lekar je konstatovao smrt koja je nastupila posle 17 minuta. Sastavljen je zapisnik, otvorile se kapije i ušla su kola sa crnim sandukom.

Pravda istog dana prenosi još i tekst iz Njujork Heralda u kojem se piše o tipovima modernih žena te 1938. godine. Navodi se, između ostalog, da žene govornici nisu popularne, dok je druga studija pokazala da mlade devojke retko plaču alu da se zato često smeju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

I Vreme je opširno pisalo tog 18. maja o vešanju osuđenog Dušana Ostojića i kako je sve po izvšrenja smrtne kazne pevao.

Ovaj list pisao je još i o toploj kiseloj vodi kod Kumanova, odnosno Kumanovskoj banji koju su, iako nije bila uređena, posećivali ljudi iz cele zemlje. Dodaje se da su posetioci decenijama, a možda i vekovima, zamivali na ovom mestu bolna mesta, napijali se toplom kiselom vodom, bacali pare u virove….

Kako je izgledala smrtna kazna u Srbiji pre 80 godina? 3Međutim, najviše su dolazile sujeverne nerotkinje, navodi se u tekstu. „Stotine nerotkinja okupalo se u Kumanovskoj banji i triputa potrbuške provuklo kroz tunel čudotvorne pećine“, bio je naslov tog teksta. Kako se navodi, nerotkinje su se posle kupanja u banji i drugih ceremonija pele u strmine kako bi kroz tunel koji je širok jedva 60 centimetara puta prošle potrbuške s jednog kraja na drugi, a sve u želji da za sobom ostave potomstvo.

Istog dana vest je bila i da je u Beogradu formiran „Saobraćajno tehnički otsek“ koji je postavljao zaštitne gelendere tamo gde su trotoari bili uski. Takođe, kako bi Beograđani mirno spavali, najavljeno je da će noću biti zabranjena upotreba dnevnih signala kao što su automobilske sirene, trube i time slično.

Dodaje se da je to još pre nekoliko godina uvedeno i u Zagrebu gde ima u celom gradu 300 automobila, dok u Beogradu saobraćaj broji 2.500 vozila.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari