Kako su pre 80 godina snimani holivudski filmovi? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Holivudski novinar Edvard Helej pošao je na put sa filmskom ekipom sa zadatkom da opiše kako izgleda snimanje filma.

Priču o nastajanju filma “Dolina divova” preneo je i list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Kako je Helej pisao, jedna od najtežih scena u filmu, u kom starosedeoci dinamitom dižu u vazduh veliki drveni nasip, nije se mogla “probati”, jer sama izgradnja tog nasipa koštala bi više hiljada dolara.

Osim toga, opasnost od snimanja ove scene bila je tako velika, da su svi koji su u njoj učestvovali bili osigurani na 250 000 dolara.Kako su pre 80 godina snimani holivudski filmovi? 2

Za potrebe snimanja, arhitekta je sagradio čitav gradić drvoseča sa kockarnicom i agrarnim uredom, koji se posle spaljuje. Ovaj grad, arhitekta je pravio čak šest puta, sve dok režiser filma, nakon šest prizora spaljivanja istog nije rekao”Okej”.

Mnogo posla imale su i kostimografkinje, jer je zamenica Keler Trevor pre snimanja morala ispobati preko 20 haljina, jer je režiser gotovo svakoj nalazio manu.

Kako Helej navodi, želeo je da opisom detalja sa snimanja približi publici koliko je naporno snimanje filmova i koliko novca i truda je utrošeno da bi se publici prikazalo svega sat-dva materijala, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Pravda 14. maja 1939. godine piše se o povećanju napetosti u Dancigu.Kako su pre 80 godina snimani holivudski filmovi? 3

Kako piše Pravda, dopisnici iz Danciga javljaju da se između poljskog i nemačkog stanovništva oseća sve veća zategnutost odnosa.

Na teritoriji ove varoši došlo je do više incidenata, zbog čega je poljski predstavnik u Dancigu uložio protest i zatražio zaštitu poljskih činovnika.

Jedna od tamošnjih knjižara demolirana je nakon šro je ukrasila je svoj izlog poljskim zastavama i slikom maršala Pilsudskog prilikom njegovog komemorativnog dana.

Pojedini listovi ocenjuju ovu situaciju toliko ozblijnom da ne isključuju mogućnost sukoba stanovništva.

Evropske novine pišu i o želji japanske vlade da izgladi odnose, a primećeno je i da japanski ambasador dolazi u poljsko Ministarstvo inostranih poslova, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari