Kameron Manter: Podržavam dijalog vlasti i opozicije 1Foto: Miroslav Dragojević

Na srpskom narodu je da odluči o unutrašnjim pitanjima srpske politike.

Ja, kao bivši diplomata, mogu samo da kažem da podržavam dijalog, kaže za Danas Kameron Manter, bivši ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, odgovarajući na naše pitanje kako komentariše početak debata vlasti i opozicije u Srbiji o izbornim uslovima.

Upitan da li smatra da će na jesen biti nastavljeni pregovori Beograda i Prištine, naš sagovornik navodi da postoje „domaća pitanja“ i u Srbiji i na Kosovu „koja otežavaju nastavak dijaloga“, ali da je „izvesno“ da će ti razgovori biti nastavljeni.

– Lideri u Prištini i Beogradu razumeju da je sporazum između Srbije i Kosova potreban da bi se prevazišle najveće zabrinutosti naroda u obe države. Put ka miru i prosperitetu vodi preko dijaloga. Kao što smo moje kolege i ja podvukli u izveštaju „Vreme je za akciju na Zapadnom Balkanu“, ključnu „spoljnu“ ulogu treba da odigra Evropska unija, a Sjedinjene Države treba da u potpunosti podrže napore EU da pomogne Srbiji i Kosovu da dođu do sporazuma, poručuje Manter, koji je donedavno bio predsednik Instituta Istok – Zapad.

Sagovornik Danasa ističe da je „spoljni svet“ pridavao „premalo značaja pitanjima Zapadnog Balkana tokom prošle decenije, zbog čega smatram da su veoma važni aktuelni Balkanski dijalozi, koje organizuje Institut Istok – Zapad“.

– U Beogradu smo okupili ključne lidere i mislioce da razmotre najznačajnija pitanja, poput Bosne, odnosa Srbija – Kosovo i odnosa Grčke i Severne Makedonije, kao i dugoročnih problema, poput infrastrukture, demografije, i, iznad svega, uprave. Očekujemo da se nastave „Balkanski dijalozi“ u Berlinu, kako bi podstakli veću angažovanost i saradnju među važnim spoljnim „igračima“ u ovom regionu, poručuje Kameron Manter, uz objašnjenje da iako više nije na čelu Instituta, i dalje je uključen u „Balkanske dijaloge“.

Dvostruko udvaranje

U studiji „Vreme je za akciju na Zapadnom Balkanu“, objavljenoj u maju 2018, ocenjuje se da bi SAD trebalo da nastave da podržavaju članstvo Srbije u EU, ali i poziciju Brisela da nema članstva bez priznanja Kosova i povinovanja politici EU prema Rusiji. Taj izveštaj sačinili su Institut Istok – Zapad i Nacionalni komitet za američku spoljnu politiku. Kameron Manter je jedan od autora. Kako se ocenjuje u navedenom dokumentu, SAD i EU treba da se zajednički i koordinirano angažuju u rešavanju gorućih pitanja na Zapadnom Balkanu kako bi se sprečio potencijalni konflikt u ovom regionu. U izveštaju, koji sadrži i ključne preporuke za svaku zemlju regiona, ističe se da bi SAD trebalo da ohrabre EU da oživi dijalog Kosovo – Srbija, „koji mora da dovede do srpskog priznanja Kosova kao nezavisne države“. Dodaje se da je Americi potreban obnovljen i ojačan odnos sa Srbijom, „najvećom i najjačom državom regiona koja balansira na diplomatskoj žici, udvarajući se u isto vreme i Rusiji i EU“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari