Kampanja tabloida protiv Udruženja za društvenu istoriju - Euroclio 1Foto: EPA-EFE/JERRY LAMPEN

Nakon pokretanja peticije grupe građana za ukidanje reformisanih programa nastave istorije za gimnazije i srednje stručne škole, započeo je talas pritisaka na Udruženje za društvenu istoriju – Euroclio jer su organizovali radionicu o korišćenju haške arhive.

Kako se navodi u saopštenju Euroclia, ovo udruženje nema direktne veze sa pomenutom reformom.

“Pvodom nezapamćene kampanje javnog linča koja traje već nekoliko dana uperene protiv Udurženja za društvenu istoriju – Euroclio, imamo potrebu da se oglasimo saopštenjem za javnost i negiramo optužbe, poluinformacije i razne insinuacije kojima smo izloženi putem tabloidnih medija i društvenih mreža”, navode iz Euroclia.

Kako objašnjavaju, jedna od autorki peticije, profesorka istorije iz Zemunske gimnazije, Ljiljana Raković istupila je više puta u javnosti aludirajući i pominjući u negativnom kontekstu rad Euroclia.

“U tekstu pod tendencioznim i tabloidnim naslovom „Srpskoj deci serviraju hašku istinu“, objavljenom na portalu Sputnik 25. avgusta, čiju je okosnicu predstavljao razgovor sa profesorkom Raković, objavljene su bez dozvole fotografije skinute sa privatnih profila članova Udruženja, čija je delatnost dovedena u vezu sa subverzivnim delovanjem. Na taj način su članovi Udruženja, pre svega oni koji su se našli na tim fotografijama izloženi linču. Eksplicitno je prozvano Udruženje nastavnika istorije UDI – Euroclio koje je pre dve nedelje u saradnji sa Rezidualnim mehanizmom za krivične sudove i evropskim udruženjem istoričara Euroclio, u Beogradu, realizovalo Radionicu za nastavnike istorije o korišćenju arhive Tribunala i Mehanizma. Na taj način se želelo sugerisati da Udruženje radi ne samo nešto što je suprotstavljeno pravilima profesije, već i interesima društva”, ukazuju iz Euroclia.

Na ovu vrstu aluzije, dodaje se u saopštenju, koja se ovih dana pojavila u svim tekstovima objavljenim u tabloidnim medijima (Sputnjik, Kurir, Srpski Telegraf, Republika i dr.) želimo posebno da skrenemo pažnju.

“Naime, arhiva Haškog tribunala je najveća arhiva koja je ostala iza ratova devedesetih. Teško da se može naći neki profesionalni istraživač prošlosti u akademskoj sferi koji u cilju istraživanja ratova devedesetih nije koristio arhivu Haškog tribunala. Cilj seminara koji je organizovalo Udruženje, a koji je stavljen na stub srama, je bio da se nastavnici upoznaju i osposobe za korišćenje dokumenata iz arhive. Osnovna ideja prilikom osmišljavanja ovog seminara je bila da se osnaže kompetencije nastavnika za korišćenje arhivske građe, odnosno istorijskih izvora u nastavi”, navodi se u saopštenju Euroclia.

Dodaje se da je seminar osmišljen u skladu sa obrazovnim ishodima i predmetnim kompetencijama u nastavi istorije, te da naslovi u tabloidnim medijima uperenim protiv Udurženja „Hag uči nastavnike da su Srbi zločinci“ (Srpski Telegraf), „Silovanje istorije Hag svoje laži o Srbima gura u srpske udžbenike“ (Kurir) i dr. nemaju nikakve veze sa istinom i krajnje su tendenciozno napisani sa ciljem da omalovaže i naruše integritet Udruženja.

“Stručna javnost jako dobro zna da istoričari pišu istoriju na osnovu dokumenta, arhivskog materijala i dostupnih istorijskih izvora, a ne kako se spočitava u pomenutim tekstovima da je nameću međunarodne institucije. Od pojave tekstova objavljenih na različitm portalima, dobili smo niz pretnji i uvreda putem društvenih mreža, a na nas je stavljena meta i stigma „stranih plaćenika“. Iako rad Udruženja nije direktno povezan sa reformisanim nastavnim planovima i programima, profesorka Raković je iskoristila priliku, s obzirom da njena peticija nema ozbiljan odjek u stručnoj javnosti, da svoju priču pojača iznoseći lažne i površne optužbe na račun reforme obrazovanja u Republici Srbiji, koju sprovodi Ministarstvo prosvete nauke i tehnološkog razvoja”, navode iz Euroclia.

Pored toga, ukazuju, profesorka Raković je otišla korak dalje i optužila autore udžbenika „stranih“ izdavača.

“U pomenutom tekstu iz Sputnjika navela je između ostalog da „strani izdavači angažuju „razne ljude“ iz Srbije da pišu udžbenike … koji možda nema dovoljno sadržaja o nacionalnoj istoriji ili sadrži netačne informacije“, da strani izdavači „manipulišu autorima“ i dr. Takav pristup čudi, pre svega jer je sama profesorka Raković koautor novog „reformisanog“ udžbenika, po reformisanom programu, a IK Freska je takođe u stranom vlasništvu. Mnogi članovi Udruženja su autori udžbenika kako domaćih, tako i stranih izdavača. Odbijamo svaku mogućnost da smo izloženi manipulaciji i da neko od autora traži da se u udžbenike ubacuju lažne informacije. Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja je jedina institucija zadužena za proveru kvaliteta udžbenika i odobravanje rukopisa u koji ne mogu ući nikakve lažne informacije i podvale, a što se jasno insinuira u izjavi Raković”, navodi se u saopštenju Euroclia.

U ovom Udruženju naglašavaju da će iskoristiti sve pravne mehanizme kako bi odbranili njihovo profesionalno dostojanstvo, istovremeno strahujući za bezbednost svojih „prozvanih“ koleginica i kolega koje su ovih dana izložene brutalnim napadima i stigmatiziranju.

“Mi ćemo u svom radu i aktivnostima nastaviti da promovišemo sve vrednosti na kojima počiva obrazovni sistem u demokratskom društvu”, ističu u Udruženju za društvenu istoriju – Euroclio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari