Kampanju o bezbednom internetu videlo više od milion korisnika 1

„Nauči da internet koristiš bezbedno i pametno“ je poruka koju je organizacija Save the Children za Severozapadni Balkan uputila deci i roditeljima, s ciljem da upozori na potencijalne opasnosti i zloupotrebe sa kojima su najmlađi suočeni u virtuelnom svetu.

Tokom jula, pod heštegom #MislišDaZnaš, važna misija istoimene kampanje dostigla je više od milion korisnika u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Ovaj impresivni broj dokazuje aktuelnost teme i veliki javni interes za pitanje bezbednosti dece na internetu.

„Osnov za čitavu ovu priču, pa i kampanju, je istraživanje koje smo radili 2016. godine koje nam je ponudilo značajne podatke kada je u pitanju ponašanje dece na internetu, ali i alertnost roditelja. Recimo, alarmantan je podatak da je više od 50 odsto dece izjavilo da bi ignorisalo problem sa zloupotrebom interneta ako bi se pojavio. To nam je bio signal da kreiramo aktivnosti i kampanju, a jedan od ciljeva je da podstaknemo roditelje da aktivnije povedu računa o deci kada koriste internet“, izjavio je Alen Zaimović iz organizacije Save the Children, navodi se u saopštenju.

Da je nasilje na internetu realna opasnost koja se dešava tu, među nama, potvrđuju i istraživanja rađena u Srbiji, koja pokazuju da su dve trećine osnovaca videle različite oblike nasilja na internetu, a jedna trećina ispitanika i bila izložena nekom obliku nasilja.

Odgovornost je, prije svega, na odraslima.

„Gruming, seksting, sajber buling, lajfstrim – to su stvari koje oni svakodnevno mogu konzumirati ili postati žrtve. Mi za početak treba da prevedemo ove izraze, jer se radi o inkriminacijama, vrstama krivičnih dela, na štetu dece u ovom slučaju. Nedopustivo je da u osnovnoškolskom sistemu nemamo adekvatnu tematsku reakciju na probleme nasilja nad decom“, upozorava profesor Elmedin Muratbegović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i bezbednosne studije u Sarajevu, član stručnog tima za uvođenje oblasti bezbednosti dece na internetu u školske programe, što je kao pilot-projekat organizacije Save the Children već uspešno primenjeno u Tuzlanskom kantonu.

Osim škole, ključnu ulogu u osnaživanju dece za bezbednije korištenje interneta imaju roditelji. Psihologinja Ana Mirković iz Beograda savetuje roditeljima da pokažu znatiželju za potrebe svoje dece: „Treba da budu otvoreniji za promene i svesni sopstvene pozicije u eri digitalne komunikacije, a to je da deca znaju više od njih, lakše dolaze do novih informacija i spremnija su da istražuju. Roditelji treba da slušaju svoju decu da bi se osnažili za ovu temu, a potom da otvore kanal dvosmerne komunikacije i pričaju otvoreno sa svojom decom. To je jedini način da uspostave odnos poverenja, a bez toga nema uspešnog roditeljstva.“

Neki od najpoznatijih i deci omiljenih jutubera prepoznali su važnost ove teme. Lea, Kika, Andria Jo, Jasna, Merima, Suad, Nedim i Mirza Neki jutuber uključili su se u kampanju #MislišDaZnaš, te davali savete o bezbednom korištenju interneta, obraćajući se stotinama hiljada svojih fanova. Njihove poruke kao i druge video sadržaje kampanje možete pogledati ovde.

I nakon formalnog završetka jednomesečne akcije, poruke upućene deci i roditeljima i dalje su aktuelne, a među ponosnim glasnogovornicima koji će ih širiti i dalje je i Fondacija Telemach.

Veliki odjek kampanje #MislišDaZnaš upozorava na neophodnost da se u oblast bezbednosti dece na internetu uključe institucije svih nivoa.

Organizacija Save The Children poziva celokupnu javnost da posveti pažnju osnaživanju dece i građenju bezbednijeg okruženja za njihov rast i razvoj. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari