Kikinda u vanrednom stanju: Izveštaj iz žarišta 1Foto: Željko Bodrožić

Trojica Kikinđana, svi starosti preko 60 godina, u teškom su stanju i na aparatima su u Pokrajinskoj bolnici, preko sto je u propisanoj izolaciji jer su imali bliske kontakte sa obolelima, na stotine je još potencijalno ugroženo jer su bili u kontaktu sa prvim prenosiocem, a i svim drugim naknadno zaraženim.

Zatvoreni su kafići i restorani i sve prodavnice, osim prehrambenih i apotekarskih. Opšta bolnica je nalik ratnoj, sve je izolovano i pod restriktivnim merama. Većina firmi i dalje radi, doduše mnoge u smanjenom obimu i uz propisane mere, ali i njima se izgleda priprema zatvaranje.

A sve je, po onome što se za sada zna, počelo onih dana kada je predsednik SNS-a crkavao od smeha i poručivao kako će piti više rakije, dr Nestorović govorio da se radi o najsmešnijem virusu, režimski tabloidi prenosili da imamo otporan gen, a kikindski naprednjaci bili zabavljeni borbom za prolazna mesta na izbornoj listi i funkcije u budućoj lokalnoj vlasti.

Sin prvoobolelog se krajem februara vratio iz Milana, gde ide na terapije zbog ozbiljne bolesti, i sa sobom očigledno doneo Covid-19.

Otac, bubrežni bolesnik i dijabetičar, ubrzo se razboleo i požalio se lekarima u Domu zdravlja i Opštoj bolnici na kamen u bubregu, ali im nije rekao da mu je sin bio u Italiji. Tek 6. marta je upaljeno crveno svetlo pošto je ovaj 61. godišnjak testiran. Tri dana kasnije, 9. marta, prebačen je u Novi Sad i od tada je na respiratoru.

Drugi pacijent je komšija prvog i prebačen je u Novi Sad nekoliko dana kasnije, a treći pacijent je dobar poznanik prvog i sreli su početkom marta u Domu zdravlja i srdačno izgrlili, da bi utorak, 17. marta i on završio na Infektivnom odeljenju Kliničkog centra Vojvodine i njegovo stanje je najkritičnije.

Svi koji su imali bliske kontakte sa trojicom obolelih, a njih je preko 100, nalaze se u izolaciji, a dobra je vest što od četrdesetak Kikinđana kojima izolacija danas ističe, a među njima je i devetoro lekara, niko nije oboleo. U izolaciji je još i oko 200 građana koji su proteklih dana došli iz inostranstva.

Gradski Štab za vanredne situacije, na osnovu naredbe Pokrajinskog štaba, sproveo je meru zatvaranja svih ugostiteljskih objekata, pijaca i trgovinskih radnji, osim prehrambenih prodavnica i apoteka. U utorak uveče počela je dezinfekcija svih javnih površina, zdravstvenih ustanova, autobuske stanice, autobusa… Stručnjaci najavljuju da će stroge mere trajati najmanje dva meseca.

– Epidemiološka situacija u našeg gradu nije povoljna, jer je prisutna lokalna transmisija bolesti, i ne možemo da prognoziramo kako će se dalje razvijati. Zato je potrebno da građani poštuju zdravstvene preporuke i ne izlaze iz kuće – poručila je dr Sanja Radlović, direktorka kikindskog Zavoda za javno zdravlje i dodala da će situacija biti teža, ali i da veruje da će građani biti savesni i da ćemo zajedno pobediti bolest.

Kolona medicinskih i policijskih vozila koja je pre neko veče prošla kroz grad i ušla u kikindsku bolnicu izazvala je brojne glasine koje su se širile društvenim mrežama, a najpre onu da je grad stavljen u karantin i da nema ni izlaska ni ulaska. Međutim, u pitanju je bio konvoj sa neophodnom medicinskom opremom, a informacije o blokadi grada je prekjuče demantovao gradonačelnik Pavle Markov.

– Bilo koja mera koja nije objavljena ili nije zvanična nije ni u razmatranju. Ne treba širiti paniku. Život je iznad svega i to moramo imati na umu – izjavio je Markov i zamolio sugrađane da se gradskom kol centru obraćaju ukoliko im je pomoć zaista neophodna i da servis pomoći starijim sugrađanima za sada dobro funkcioniše.

Ulice su poprilično puste, tu i tamo neki prolaznik, uglavnom oni koji moraju da rade ili mlađi svet, a policijski automobili špartaju gradom i sa zvučnika obaveštavaju građane o merama zaštite i policijskom času. Redukovan je autobuski saobraćaj sa selima, a međugradski je sam od sebe zamro već početkom nedelje.

I centrom Kikinde orio se preksinoć od osam aplauz sa terasa upućen medicinskim radnicima, a od prošle nedelje dobijaju i konkretnu pomoć od radionice „Lira“, koja šije maske za kikindsku bolnicu, oko 500 na dan, a akciji su se priključile žene iz udruženja „Velikoselke“ i preduzetnice Mirna Rackov i Nataša Đaković.

Apel da se bez preke potrebe ne mrda iz kuća trebalo bi u ovom trenutku najviše da važi za Kikinđane, jer žarište nepobitno postoji i preti da napravi pomor. Banaćani su i u redovnim vremenima poprilično disciplinovani – plaćaju na vreme račune i poreze, idu na preglede, slušaju vlast, i treba se uzdati da ćemo samoizolacijom zaustaviti širenje virusa i izvući bez velikih posledica. Tako disciplinovani mogli smo još krajem februara da preduzmemo mere i sprečimo nastanak žarišta, ali neki su tada poverovali u priče o smešnom virusu, rakiji, genima i bezbednom šopingu u Milanu.

Hrane ima, maski i rukavica ne

Kikindske prehrambene prodavnice su dobro snabdevene, nedostaje poslednjih dana brašna, ali verovatno svi imaju zalihe, jer to je i bez vanrednog stanja uobičajeno u Banatu, i što je važno, striktno se poštuje naredba o limitiranom broju kupaca. Ali, u apotekama već danima nema maski, rukavica i sredstva za dezinfekciju, i zato većina građana koja se kreće ulicama nema ni maske ni rukavice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari