Kinesko oružje ima političku cenu 1Foto: BETAPHOTO/ MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE Andrija Gavrilovic

Reakcije koje su usledile nakon što je predsednik Srbije potvrdio najave da se razmatra kupovina kineskog protivraketnog sistema FK-3, ne razlikuju se mnogo od onih koje su iz međunarodne zajednice dolazile kada je bilo reči o kupovini naoružanja ruske proizvodnje.

Ipak, dok je nabavka ruskih jurišnih helikoptera i PVO sistema pancir, prema tumačenju obaveštenih, približavala Srbiju sankcijama SAD, eventualna nabavka FK-3 ne bi vukla takvu opasnost.

To ne znači, smatra Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti i narodni poslanik SNS-a, da kupovina kineskog oružja ne bi imala svoju cenu.

– Oružje je politička roba i kada govorimo o kupovini naoružanja nikada ne govorimo isključivo o biznisu. Svaka takva transakcija šalje snažnu političku poruku, navodi Dragišić.

I iako proizvođač PVO sistema čiju kupovinu Srbija razmatra nije obuhvaćen „crnom listom“ američkog zakona koji služi kao pravni osnov za uvođenje sankcija, Dragišić ističe da su poruke koje su prethodnih dana stizale sa Zapada dovoljne „da stavimo prst na čelo“.

– Nakon reakcija koje smo mogli da čujemo, trebalo bi dobro izračunati šta bismo dobili, a šta izgubili nabavkom tog raketnog sistema. Nisam siguran da bismo mogli da priuštimo da pokvarimo odnose sa SAD zbog kupovine protivraketnog sistema, kaže Dragišić.

Upitan o mogućim posledicama nabavke kineskog oružja, Dragišić napominje da ne očekuje da se Srbija nađe na udaru sankcija.

– Međutim, Zapad svakako ne gleda blagonaklono na takve transakcije i za očekivati je da to uzmu u obzir u nekim drugim situacijama koje su nama značajne, navodi on.

Podsetimo, informaciju da je ugovorena nabavka sistema FK-3 najpre je objavila Balkanska bezbednosna mreža, koja je taj podatak pronašla u izveštajima preduzeća za uvoz i izvoz naoružanja „Jugoimport SDPR“. Pre dva dana, predsednik Srbije je delimično potvrdio njihove navode ističući da se razmatra kupovina tog sistema.

– Svaki put kad odlučimo da nešto kupimo, uvek neko ima nešto protiv. Još nismo kupili FK-3, razmišljali smo o tome i videćemo još koliko novca imamo, kazao je Vučić. Vučićevoj izjavi prethodilo je saopštenje Ambasade SAD u Srbiji koje je, odgovarajući na pitanja Slobodne Evrope, naglasila da bi vlade trebalo da budu svesne kratkoročnih i dugoročnih rizika i cene koju povlači poslovanje sa kineskim kompanijama.

„Izbor snabdevača bi trebalo da odražava deklarisani cilj Srbije da se što više integriše sa Evropom. Ima i drugih prodavaca koji ne zavise od autoritarnih režima, a nude opremu ne samo sposobnu da zadovolji odbrambene potrebe Srbije, već i uporedivu po kvalitetu i ceni“, naveli su iz ambasade.

Glas Amerike je u toku jučerašnjeg dana preneo izjavu Petera Stana, portparola EU za spoljne poslove i bezbednost, u kojoj je istakao da je potrebno da se Srbija, da bi napredovala na putu integracija u EU, postepeno uskladi sa njenom spoljnom i bezbednosnom politikom na osnovu pregovaračkog okvira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari