Kostić: Izostanak društvenog dijaloga najveći problem u Srbiji 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić ukazao je da je najveći problem u Srbiji izostanak društvenog dijaloga, a komentarišući izbore u Crnoj Gori rekao je da očekuje racionalno poboljšanje odnosa dve države.

„Izostanak društvenog dijaloga. Rešenje? Njegovo uspostavljanje. Nadam se da je još uvek moguće”, rekao je Kostić za novi broj Nedeljnika, na pitanje šta je najveći problem u Srbiji.

Govoreći o prilikama u Srbiji, on je istakao da je „stvoren utisak, a ja se iskreno verujem da to ipak nije tako, da su politički činioci postali naglašeno promiskuitetni, da su razlike nerelevantne i da se politika u parlamentarnoj demokratiji može voditi u potpunosti i van partija – da su one nužno zlo”.

„Sada vidimo da ne može. Bojim se da će jedan od ključnih zadataka Srbije na stazi demokratije biti ponovna izgradnja kompletnog ideološkog dijapazona mogućnosti u političkoj ponudi. Zašto se bojim? Zbog straha od dužine takvog poduhvata”, objasnio je Kostić.

Kako je još rekao, „čini mi se da je ‘dobro jezgro’ građanskog društva i građanskog aktivizma” ipak sačuvano u nekim saoorganizovanim grupacijama, izniklim, na primer, na konkretnim problemima glavnog grada, samo što sada, meni se čini opravdano, „i oni diskretno ugrađuju principe moderne levice – bez izvesnog natruha ideologije se ne može”.

Komentarišući izbore u Crnoj Gori, on je naveo da „ne bi ni žurbom, ni kakvim trijumfalističkim zagrljajem ubrzavao ono što očekuje svaka normalna osoba: racionalno poboljšanje odnosa dveju država”.

„Glupav je i pretenciozan utisak, ako dolazi sa naše strane, a perfidna i ne manje glupava denuncijacija, kada dolazi iz Crne Gore ili regiona, da politički ishod kome smo svedoci nije plod dugotrajne političke fermentacije unutar ove male, ali istorijski neproporcionalno samosvesne zemlje” rekao je Kostić.

On je naveo kako „veruje da im za aktuelne odluke nisu bili potrebni drugi, ili ponovno ustoličenje kakvog Lažnog cara Šćepana Malog”.

„Trenutno građane Crne Gore treba ’bratski’ poštovati u pravu da predahnu pred izazovima koji ih tek čekaju – slična iskustva bar mi u Srbiji imamo”, naglasio je Kostić.

Nije mi bliska linija estetike koja određuje spomenik Sefanu Nemanji

Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić rekao je, „”počinjući sa opštim mestom”, da nema dileme da Stefan Nemanja zaslužuje spomenik.

„Meni lično nije bliska ona linija estetike koja određuje ovaj aktuelni spomenik, dimenzije koje me dovode u dilemu da li se radi o pravom balansu potrebe da se odužimo velikanu naše istorije ili nekih drugih, naših potreba koje on samo treba da ilustruje”, rekao je Kostić za novi broj Nedeljnika

„Konačno”, dodao je Kostić, „čini mi se da spomenik postavljen u 21. veku treba da odražava senzibilitet i autentični skulptorski izraz tog vremena”.

„Na primer, meni je u tom amalgamu uspomena na ličnost, kontekst i vreme divan spomenik Nikoli Tesli ispod tehničkih fakulteta – da ga neko ukloni, ne bismo imali izbora do da te fakultete pozatvaramo”, rekao je Kostić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari