Lažne vesti opasne zbog širenja straha i panike 1Kay Pat/ freeimages

Mediji kreiraju lažne vesti iz čiste brzopletnosti, takozvanim „kopi pejst“ novinarstvom, izjavila je FoNetu novinarka nedeljnika NIN Vera Didanović, koja smatra da su mnogo opasnije lažne vesti koje smišljeno kreiraju centri moći, među kojima je najopasnija država.

Mediji to čine iz brzopletosti, linije manjeg otpora. To su lažne vesti, ali manje opasne od onih koje vrlo smišljeno kreiraju centri moći, ukazala je Didanović, u okviru serijala razgovora Press Extra, posvećenih fenomenu lažnih vesti

Ona je novinarki Ivani Šanjević rekla da je tu najopasnija država, koja se, ne samo ovde, već i svuda u svetu, koristi kreiranjem lažnih vesti.

Prema njenim rečima, lažne vesti su postojale uvek, ali su se nekad zvale propaganda.

Društvene mreže su opasne, jer ubrzavaju protok lažnih vesti i navikavaju nas na vrstu površnosti da gledamo samo naslove, objasnila je Didanović.

Sa druge strane, dodala je ona, na društvenim mmrežama su i ljudi zainteresovani da dođu do informacije.

Didanović smatra da u Srbiji postoji nekoliko portala koji se bave analizom i raskrinkavanjem lažnih vesti, pa društvene mreže mogu pomoći da se dođe do istine.

Protiv lažnih vesti moguće je boriti se kroz medijsko opismenjavanje i edukaciju, istakla je ona, ali je to teško ako nema države koja to želi.

U našem slučaju, Didanović je rekla da naša država želi da zloputrebi priču o lažnim vestima, kako bi uvela neku vrstu kontrole.

Iz centara moći povezanih sa državom potiče najviše lažnih vesti i najopasnije lažne vesti, upozorila je ona i ocenila da su lažne vesti opasne i zbog širenja straha i panike.

Ona je, kao građanka, svakodnevno žrtva lažnih vesti, jer nema uvek vremena da proveri informaciju.

Kao novinarka koji radi u nedeljniku, ona ipak ima više vremena, nego kolege u „brzim medijima“, da proveri informacije i ne naseda na laži.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari