Macura: Protivustavne odredbe o majkama dece sa invaliditetom 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIC

Majke dece sa invaliditetom posebno su diskriminisane time što moraju da biraju da li će dobijati naknadu za porodiljsko odsustvo ili za tuđu negu i pomoć, za isplatu porodiljskih naknada još uvek se traži minimum 18 meseci neprekinutog radnog staža, a preduzetnice i poljoprivrednice takođe trpe diskriminaciju, zbog čega inicijativa „Mame su zakon“ traži sastanak sa Vladom.

Odredbe Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom koje je veći deo javnosti označio kao diskriminatorne prema mnogim kategorijama trudnica i porodilja još uvek su na snazi, iako su prethodna Vlada i ministri obećavali izmene.

Udruženje „Mame su zakon“ zatražilo je hitan sastanak sa Vladom Srbije kako bi uputilo nove ministre – Dariju Kisić Tepavčević i Ratka Dmitrovića, ali i premijerku Anu Brnabić koja je obećavala izmene, u to šta je potrebno i moguće uraditi kako bi se izbegla diskriminacija ugroženih grupa.

Da li će nova Vlada, sastavljena većinski od žena, što je posebno apostrofirano, imati više sluha za izmenu ovog zakona koji je u nadležnosti Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja ali i novog Ministarstva za brigu o porodici i demografiju?

Tatjana Macura, predsednica udruženja „Mame su zakon“, objašnjava za Danas da je premijerka obećala da će izmene ovog zakona biti prva tema na dnevnom redu novog saziva Skupštine ali to se još uvek nije desilo.

Zbog toga, ali i činjenice da je Ustavni sud proglasio neustavnim samo one odredbe koje se tiču poljoprivrednih osiguranica, oni smatraju da se hitno treba razgovarati sa Vladom o izmenama više stavki ovog zakona.

– Ustavni sud uopšte nije raspravljao o odredbi koja se tiče žena koje su rodile decu sa invaliditetom. Tu apsolutno neustavnu odredbu i za mene moralno najsporniji član ovog zakona, oni su prosto ignorisali. Ta odredba kaže ako je vaše dete sa invaliditetom, ono ima pravo, po jednom drugom zakonu na nešto što se kolokvijalno zove „tuđa nega i pomoć“, koja nema nikakve veze sa radnim pravima majki. A ovde se majke uslovljavaju da biraju jednu naknadu koju će primati, odnosno da biraju između svojih radnih prava i prava deteta. To je pravno potpuno neutemeljeno, i u tom smislu protivustavno a i duboko nemoralno, istakla je Macura.

Ona je podsetila na to da su troškovi roditelja ove dece preveliki i da bi im svaka pomoć značila a da sa druge strane takve dece nema mnogo te to ne bi bio preveliki teret za budžet.

Još niz odredbi koje su se u javnosti kritikovale kao diskriminatorne, a Vlada davala obećanja da će iz izmeniti, ostaju na snazi.

Sve žene koje imaju manje od 18 meseci vezanog radnog staža u kontinuitetu i dalje su ugrožene primenom ovog zakona, ženama koje su na trudničkom bolovanju se ti meseci ne računaju kao radni, dok se uspešne žene koje zarađuju više od tri prosečne republičke plate na mesečnom nivou, kažnjavaju tako što im se isplaćuje iznos do tri republička proseka.

Inicijativa „Mame su zakon“ insistira da se period za obračun radnog staža smanji na 12 meseci, kako ukazuje Macura, po ugledu na druge zemlje EU, kao i da se na isti način obračunava nadoknada za poljoprivredne preduzetnice za koje je prvobitan uslov bio 24 meseca radnog staža, što je Ustavni sud označio kao neustavno, podsetila je ona.

Sporno je i što zakon ne prepoznaje majke sa više od četvoro dece, dok su samostalne preduzetnice posebno ugrožene jer zakon nije prilagođen uslovima njihovog poslovanja.

Pešović: Gde je ta država koja štiti majke?

Snežana Pešović, majka o kojoj je Danas ranije pisao, nedavno je dobila presudu Višeg suda u Beogradu, da je višestruko diskriminisana, nakon postupka koji je pokrenula poverenica za zaštitu ravnopravnosti, ali i dalje ne uspeva da ostvari prava na nadoknadu iz Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.

– Dobili smo presudu da je sve diskriminacija ali tek mi predstoji borba pred PIO fondom da dobijem obrazloženje kako su me odjavili sa osiguranja retroaktivno. Šta meni znači presuda ako još uvek ne mogu da dobijem zaostale naknade? Ako je država rekla štitimo majke, onda me zaštitite, nemojte me poslati da sama tražim pravdu pred sudom. Ministarstvo rada to nije ispitalo kao što su obećali. Ali ići ću lično kod nove ministarke, ako treba idem sa svim papirima i kod predsednika Vučića, navodi Pešović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari