Majić: Ćutanje institucija bi značilo da se slažu sa napadima 1Miodrag Majić Foto: Beta/Milan Obradović/DS

Sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić opet je bio tema „diskusije“ u Narodnoj skupštini..

Poslanici vladajuće stranke nastavili su sa uvredama na račun predsednika UO Centra za pravosudna istraživanja zbog toga što je javno izneo negativan stav o izmenama Krivičnog zakonika.

Sudija Majić kaže za Danas da istinski ne razume zbog čega je već danima meta dela narodnih poslanika.

– To što sam ponovo tema u skupštini zbog toga što sam podsetio na obaveze Srbije prema međunarodnim konvencijama i Ustavu prevazilazi moje razumevanje, kaže Majić.

On dodaje da nije prijatan osećan biti izložen vređanju od strane najviših državnih zvaničnika i poziva institucije da reaguju.

– Institucije bi morale da reaguju. Ako ćute, onda to znači da se slažu sa onim što je rečeno. Neophodno je da ili reaguju na ovo, ili pokrenu postupak protiv mene, ali nešto mora da se uradi. Ovo je otišlo predaleko, ističe Majić.

Narodna skupština je danas trebalo da raspravlja o predlogu Visokog saveta sudstva (VSS) o prestanku funkcije predsednikova suda u 114 sudova, ali se diskusija brzo prebacila na Majića. Poslanica Srpske napredne stranke (SNS) Jelena Žarić Kovačević je rekla da je Majić pokušao da izvrši pritisak na poslanike kritikujući, u televizijskoj emisiji, odredbu o doživotnom zatvoru bez mogućnosti uslovnog otpusta, dok je poslanik SNS Aleksandar Marković rekao da je sudija Majić „deo šire zavere protiv Aleksandra Vučića“.

Ovo je drugi put da se u skupštini spominje Majić u negativnom kontekstu, pošto je početkom nedelje takođe vređan i klevetan. Najdalje u uvredama otišao je poslanik vladajuće većine Marijan Rističević, koji je insinuirao da je Majić, kao i zamenik predsednika Društva sudija Srbije Omer Hadžiomerović, primio novac za oslobađajuću presudu „Gnjilanskoj grupi“.

Javnu podršku Majiću pružili su Društvo sudija Srbije, Udruženje tužilaca Srbije, Centra za pravosudna istraživanja i nevladine organizacije okupljene u Kuću ljudskih prava. Razlog za napade na Majića je njegovo gostovanje u emisiji Utisak nedelje u kojoj je kritički govorio o nameri države da uvede kaznu doživotnog zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta za silovatelje i ubice dece, trudnica i nemoćnih lica.

Više od sto pravnika, profesora prava, advokata, sudija i tužilaca potpisalo je peticiju, zahtevajući da vlast odustane od te odredbe. Prema njihovim tvrdnjama, ta kazna se kosi sa praksom Evropskog suda za ljudska prava i direktno krši član 3 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.

Ta odredba zakona je usvojena pre tri dana.

Visoki savet sudstva bez stava o sudiji Majiću

– Članovi Visokog saveta sudstva (VSS) juče su se upoznali sa dešavanjima vezanim za sudiju Apelacionog suda Miodraga Majića, a o tome će se raspravljati na narednoj sednici, kazao je predsednik Visokog saveta sudstva Dragomir Milojević. „Neki od članova Saveta kazali su da nisu upoznati sa dešavanjima u vezi sa sudijom Majićem pa smo im podelili materijal kako bi se informisali“, kazao je Milojević i dodao da na sednici nisu doneti nikakvi zaključci ni odluke. Kako je Milojević rekao, naredna sednica Visokog saveta sudstva biće održana u sredu, 29. maja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari