Međusindikalni rat u Zastavi oružju 1Foto: Zastava oružje

Dok fabrika tone pod teretom dugova i gubitaka, poremećenih međuljudskih odnosa, kadrovske vrteške sa koje otpadaju dugogodišnji iskusni rukovodioci i stručnjaci, dok je na funkciju menadžera zaduženog za ekonomsko- komercijalne poslove, doveden kadar iz lokalnog Parking servisa bez iskustva u oružarskom biznisu, u Zastavi oružju poslednjih dana počinje i pravi međusindikalni rat.

Na jednoj strani je Samostalni sindikat, sa oko 1.900 članova od nekih 2.500 zaposlenih i njegov lider Dragan Ilić, a na drugoj su UGS „Nezavisnost“, ANS i novoformirani Industrijski sindikat, čiji je predsednik Dragan Milosavljević, koji je nedavno od Ilića izgubio izborno nadmetanje za čelnika fabričkog Samostalnog sindikata.

Povodom aktuelne situacije u Zastavi oružju saopštenjima za javnost istovremeno su se oglasili Industrijski i Sindikat UGS „Nezavisnost“, čija je glavna meta upravo dugogodišnji oružarski vođa Dragan Ilić, a koji je, prema onome što saopštavaju njegovi oponenti iz rečenih sindikalnih centrala, glavni krivac za  gubitke i dugove, te za „destabilizaciju svega dobrog što je u poslednje vreme urađeno za fabriku“, a što je, naravno, ekskluzivna zasluga fabričkog menadžmenta.

– Permanentno bacanje prašine u oči javnosti od strane Dragana Ilića, predsednika Samostalnog sindikata o enormnim dugovima predstavljaju konstantan pokušaj destabilizacije svega dobrog što je u poslednje vreme uradjeno za fabriku. Priča o ogromnim  dugovima fabrike od 17 milijardi dinara i gubicima od 30 miliona evra, prosto nije kompletna ako se ne pomene činjenica da je najveći deo gubitka od oko 13 milijardi dinara, koji i dalje raste kroz kamate, nastao u periodu od 2002. do 2012.godine, kada ih je Dragan Ilić, kao član tadašnjeg Upravnog odbora i drugih organa, proizveo neodgovornim i nesavesnim radom, potpomognut tadašnjom vlašću čiji je miljenik bio, navodi se, između ostalog, u saopštenju indikata „Nezavisnost“ .

Na gotovo identičan način sačinjeno je i saopštenje Industrijskog sindikata, u kojem Dragana Ilića optužuju za isto ono za šta ga okrivljuje i Sindikat „Nezavisnost“. Zlonamerni bi mogli da konstatuju da su oba saopštenja štancovana u „istoj kuhinji“.

Prozvani Dragan Ilić tvrdi da iza oba saoptštenja stoji famozni predsednik fabričkog Nadzornog odbora, pukovnik Ivica Marjanović, čiju smenu je  Samostalni sindikat tražio u više navrata, zbog „mešetarenja i urušavanja fabričkog sistema“.

– Iza napada na Samostalni sindikat i mene kao njegovog predsednika stoji predsednik Nadzornog odbora, pukovnik Ivica Marjanović, koji  za to koristi novoformirane sindikate kojima direktno upravlja i koji po njegovom nalogu i za njegov račun štancuju besmislena saopštenja, ne bi li skrenuli pažnju javnosti  sa izuzetno loše situacije u fabrici,  za koju je upravo on najodgovorniji, tvrdi Ilić.

U izjavi za Danas on navodi da je gubitak od 3,6 milijardi dinara ili 30 miliona evra napravljen 2016. i 2017, odnosno u vreme kad je Marjanović bio na čelu fabričkog Nadzornog odbora.

“Na tu funkciju  je, odlukom Vlade Srbije, nedavno ponovno imenovan, iako smo mi više puta upozoravali Vladu na rezultate njegovo delovanja u našoj fabrici”, dodaje Ilić.

Sindikati o Obradoviću

Kompanija Krušik saopštila je da je prterpela štetu u poslovanju i pad potražnje za proizvodima na svetskom tržištu usled „orkestrirane negativne medijske kampanje“, u kojoj se, kako kažu, šire neistine. Krušik je za to optužio domaće političare i medije, ali i „strukture susedne zemlje“ čije kompanije su konkurent Krušiku.

Fabrika oružja iz Valjeva u saopštenju navodi da redovno isplaćuje plate, poreze i doprinose, a da je korporacija 2019. godine ostvarila proizvodnju u vrednosti od blizu 100 miliona američkih dolara, dok je vrednost izvoza iznosila 95 miliona dolara.

Pojedini radnici Krušika ne slažu se sa ovom ocenom rukovodstva, a kako saznajemo, rukovodstva sindikalnih organizacija u Krušiku, danas ili sutra bi trebalo zajednički da se oglase povodom zahteva poslovodstva fabrike da optuže delovanje uzbunjivača Aleksandra Obradovića. Sindikati, kako doznajemo, ne pristaju da stanu iza saopštenja koje je o delovanju Obradovića sačinilo poslovodstvo Krušika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari