Memorijalni centar Srebrenica: Za godinu dana zabeležena 234 čina negiranja genocida 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Memorijalni centar Srebrenica je danas predstavio Godišnji izveštaj o negiranju genocida koji je obuhvatio preko 234 čina negiranja genocida u javnom i medijskom prostoru BiH i regiona, a najviše ih se odigralo u Srbiji (142), u Bosni i Hercegovini (60, od čega 57 u entitetu Republika Srpska) i Crnoj Gori (19), te 14 iz svih ostalih država“.

Izveštaj je obuhvatio period od 1. maja 2020. godine pa do 1. maja 2021. godine, a realizovan je zahvaljujući podršci Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Fondacije Heinrich Boll, javlja Kliks.ba.

„U izveštajnom periodu identifikovana su ukupno 143 aktera koja su u javnom prostoru negirala genocid, od čega se u 132 slučaja radilo o fizičkim osobama, dok je kodu ostalih 11 bilo u pitanju pravno lice ili grupa ljudi. Većina aktera locirana je u Srbiji (84), BiH (38, od čega 35 u Republici Srpskoj) i Crnoj Gori (12). Iz svih ostalih država, zabilježeno je ukupno 9 aktera“, objasnila je Lejla Gačanica, urednica Izveštaja.

Najviše je aktera iz oblasti politike (50), što uključuje političke stranke, te nekadašnje i sadašnje stranačke i javne zvaničnike, slede osobe koje rade u medijima i medijske organizacije (39), osobe i institucije iz oblasti obrazovanja i nauke (13), razni vidovi desničarski orijentisanog aktivizma (9), te oblast kulture i umetnosti (6).

Zabrinjavajući je nalaz da je u 28 slučajeva osoba koja negira genocid bila zvaničnika izvršne (16) ili zakonodavne (12) vlasti, većinom u Srbiji ili u Republici Srpskoj.

„Među osobama kojima je pružena javna platforma za negiranje genocida nalaze se i niz onih koji su imali direktne uloge u ratovima devedesetih, uključujući osobe koje su bile na političkim funkcijama (Momčilo Krajišnik, Nenad Kecmanović, Srđa Trifković), te one koji su komandovali ili učestvovali u formiranju i/ili dejstvima vojnih i paravojnih formacija na teritoriji BiH i Hrvatske (Veselin Šljivančanin, Milomir Savčić, Dragoslav Bokan, Nenad Stevandić, Rajko Vasić, Vojislav Šešelj), na čelu sa Ratkom Mladićem“.

Među individualnim akterima, najčešće se kao negator genocida pojavljuje član Predsedništva BiH Milorad Dodik, dodaju iz Memorijalnog centra Srebrenica, prenosi Kliks.ba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari