Mihajlović: U Jugoistočnoj Evropi 16 miliona žena trpi nasilje 1Foto: Kabinet potpredsednice Vlade Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost

Gotovo 16 miliona žena u regionu Jugoistočne Evrope trpi neku vrstu nasilja, bilo da je u pitanju fizičko, psihološko ili ekonomsko nasilje.

U najvećem procentu radi se o psihološkom nasilju i zato je važno da više radimo na edukaciji devojčica i žena da umeju da prepoznaju šta je sve nasilje i da im napravimo put da iz tog pakla izađu, jer to jeste ozbiljna pretnja za njih i društvo u celini, izjavila je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.

Ona je, otvarajući konferenciju na kojoj su predstavljeni rezultati OEBS-ovog istraživanja na temu dobrobiti i bezbednosti žena, istakla da pomenuto istraživanje daje smernice i preporuke koje će učiniti da odluke koje donosimo u borbi protiv nasilja nad ženama budu bolje i efikasnije.

„Podatak koji me je posebno deprimirao je da 29 odsto žena iz ovog istraživanja smatra da je prirodno da nasilje postoji i da treba da se rešava unutar porodice. To znači da su se one pomirile s tim da je nasilje prisutno i da je normalno da trpe neki vid nasilja. I to je grupa žena kojom posebno treba da se pozabavimo. U tom procesu, jer ovo je borba na dugi rok, važni su nam mediji, ali i svaki muškarac i žena u ovom društvu, jer jedni bez drugih ne možemo, ako želimo da vidimo rezultat“, rekla je Mihajlović, a prenosi pres služba ministarstva na čijem je čelu.

Potpredsednica Vlade dodala je i da je potrebno da imamo široku, regionalnu društvenu akciju i da neke odluke zajednički donosimo u regionu, menjajući svest muškaraca i žena u pogledu nasilja, jer je to problem koji nas sve pogađa, što je pokazalo i OEBS-ovo istraživanje.

Andrea Oricio, šef misije OEBS-a u Srbiji, rekao je da je tokom prethodne tri godine Misija OEBS-a u Srbiji imala aktivnu ulogu u uključivanju svih domaćih zainteresovanih aktera, uključujući Vladu, nezavisne institucije, civilno društvo, akademsku zajednicu i medije, kako bi se ojačalo lokalno rukovođenje tokom pripreme i sprovođenja Istraživanja o dobrobiti i bezbednosti žena koje je sproveo OEBS.

„Sada kada imamo ekskluzivne podatke i preporuke, možemo ih upotrebiti da unapredimo politike i prakse kako bismo zaštitili žrtve i gonili počinioce, kao i da bismo imali delotvorne preventivne programe koji su usmereni na mlađu populaciju kako žena, tako i muškaraca. Na taj način Srbija može postati pozitivan primer u regionu u oblasti prevencije i borbe protiv nasilja nad ženama“, rekao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari