Miroslav Savić: Primite onu vakcinu koja je dostupna 1Foto: sputnik.rs

Najbolji savet koji mogu da dam građanima jeste da prime vakcinu koja je dostupna u datom momentu, što znači da ili ne označe nijednu od ponuđenih vakcina prilikom elektronske prijave za vakcinaciju ili da označe sve.

Objektivno niko na svetu ne može da kaže da je jedna od platformi koje su ponuđene najbolja i na kraju će se verovatno pokazati da su u pitanju samo nijanse, stoga bi bilo stručno neutemeljeno favorizovati jednu od platformi, kaže u razgovoru za Danas Miroslav Savić, profesor Farmaceutskog fakulteta i član Komisije za registraciju lekova pri Agenciji za lekove.

On ističe da je „suviše rano govoriti o finalnim podacima o karakteristikama vakcina“ da bi mogla da se da preporuka da određene grupe stanovništva treba da prime određenu vakcinu.

– Ono što znamo jeste da se sa starenjem smanjuje imunski odgovor i očekuju se da je ukupan efekat vakcinacije potencijalno manji kod starijih nego kod mlađih, dodaje Savić.

Građanima Srbije ponuđeno je pet vakcina – Fajzer-Biontek, Moderna, Astrazeneka, Sputnjik V i Sinofarm.

Među vakcinama koje su ponuđene građanima Srbije, Fajzerova i Modernina vakcina odobrene su od strane Evropske agencije za lekove (EMA) i Američke agencije za lekove, dok je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) krajem prošle godine Fajzerovoj vakcini dala odobrenje za hitnu upotrebu.

Kako su saopštili iz SZO, na ovaj način otvorena su vrata zemljama da ubrzaju sopstvene regulatorne procedure za odobrenje ove vakcine. Ove dve vakcine su RNK vakcine – a njihova efikasnost je procenjena na 95 odsto za Fajzer i 94.5 odsto za Modernu.

Odgovarajući na pitanje o bezbednosti ponuđenih vakcina, te dilemi da li vakcine mogu da budu okidač za nastanak autoimunih bolesti, profesor Savić ističe da ne treba porediti hipotetički rizik od vakcine i realni rizik koji postoji od infekcije novim korona virusom.

– Znamo da je imunizacija tekovina civilizacije koja je donela izuzetnu dobrobit. Pre svega ne postoje pouzdani pokazatelji koji bi potvrdili da je vakcinacija doprinela porastu broja autoimunih bolesti. Takođe, rezultati kliničkih ispitivanja vakcina koje se primenjuju, a koji su zasnovani na uzorcima od više desetina hiljada ljudi koji su praćeni ne manje od 4 meseca, uveravaju da su već prepoznati neželjeni događaji koji imaju učestalost od jedan na 5.000, do jedan na 10.000. U budućnosti mogu da se otkrivaju neželjeni događaji sa još manjom učestalošću i to je nemoguće isključiti, ali ako se statistički posmatra, to će biti izuzetno retki događaji. Pri tome, ako znamo da je smrtnost koju nosi kovid 19, prema procenama na osnovu analiza prisustva antitela, reda veličine 0,25 odsto onih koji su zaraženi, i ako znamo da se svakog dana zarazi stotine hiljada ljudi, jasno je da je dobrobit od sprečavanja zaražavanja veća od potencijalnog rizika koji se odnosi na neželjene događaje koji će biti izuzetno retki ili, eventualno, odloženi, što je opet u domenu hipoteze – ističe Savić.

Pored Modernine i Fajzerove vakcine – građanima Srbije ponuđene su još Astrazenekina, Sputnjik i kineska Sinofarm vakcina.

Nijedna od ove tri vakcine još nije odobrena od strane EMA.

EMA je ove nedelje saopštila da je dobila zahtev za odobrenje Astrazenekine vakcine o kome će se izjasniti 29. januara.

Astrazeneka je do sada dobila dozvolu za upotrebu u Velikoj Britaniji, Indiji, Argentini…, a kako je saopšteno njena efikasnost se kreće od 62 do 90 odsto u zavisnosti od doziranja.

Na drugoj strani za kinesku Sinofarm vakcinu rečeno je da je efikasna 79,3 odsto, a do sada je dobila dozvolu za upotrebu u Kini, Egiptu, Jordanu dok je i Mađarska saopštila da će je nabaviti.

Kinesku i rusku vakcinu pratile su kritike u jednom delu stručne javnosti koje su se odnosile na nedovoljnu transparentnost podataka koji su prikupljeni tokom kliničkih ispitivanja.

Upitan o utemeljenosti tih kritika, Miroslav Savić kaže da očekuje da svi proizvođači vakcina pruže transparentne podatke.

– Različiti programi razvoja vakcina počeli su u različito vreme i imali su razlike u trajanju što je posledično uticalo na vreme objavljivanja podataka i obrade tih podataka od strane regulatornih tela. Krajem novembra kroz saopštenje za štampu objavljeni su najpre šturi podaci o efikasnosti Fajzerove vakcine, kasnije su ti podaci publikovani u naučnim radovima, a na kraju i postali javno dostupni. Očekujem da će u narednih nekoliko nedelja biti objavljeni podaci koji se odnose na fazu tri kliničkog ispitivanja Sputnjika V kroz naučne radove i kroz informacije regulatornih tela. A isto očekivanje imam za sve ostale vakcine, uključujući i one koje se razvijaju i proizvode u Kini, zaključuje Savić.

Stižu Sinofarm vakcine

Prve količine kineske Sinofarm vakcine trebalo bi da stignu danas u Srbiju, rekli su juče predstavnici vlasti. „U Agenciji za lekove već je započeta procedura kontrole da li vakcina odgovora svim standardima i očekujemo ako to prođe uspešno očekujemo da ćemo već u nedelju ili ponedeljak početi sa vakcinacijom“, kazao je juče pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković. On je kazao da u Srbiji trenutno samo Fajzerova vakcina ima trajnu dozvolu za upotrebu. Ruska ima privremenu, a u toku je postupak za trajnu dozvolu. Kineska čeka i jednu i drugu dozvolu“, naveo je Gojković.

Mali: Izabrao sam kinesku

Beograd – Ministar finansija Srbije Siniša Mali prijavio se juče elektronskim putem za vakcinaciju protiv kovida 19. Kako je naveo u svojoj objavi na Instagramu, Mali se odlučio za kinesku vakcinu Sinofarm. „Pozivam sve građane Srbije da iskažu interesovanje za vakcinisanje protiv virusa kovid 19 preko portala euprava.gov.rs, napisao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari