Mladi čine trećinu građana kažnjenih zbog kršenja epidemioloških mera u 2020. 1Foto: Stefana Savić

Mladi u Srbiji 2020. godine suočavali su se sa brojnim izazovima u ostvarivanju ljudskih prava, naročito u pravu na rad, obrazovanje, slobodu kretanja i informisanost, a posebno na ostvarivanje prava na zdravlje i pristup zdravstvenoj zaštiti u uslovima pandemije virusa COVID-19, rečeno je danas na prezentaciji o položaju mladih kojom je otvoreno predstavljanje „Izveštaja o ljudskim pravima mladih u republici Srbiji u 2020. godini“.

Jedna od autorki izveštaja Nevena Nikolić smatra da podaci o zdravlju mladih tokom pandemije COVID-19 treba da budu svima dostupni.

„Potrebni su nam podaci o građanima svih uzrasta, a ne samo određene starosne dobi. Treba da znamo koliko mladih je bilo na kućnom lečenju, koliko njih na respiratoru“, rekla je Nikolić i dodala, „osim toga, 2020. godine izvršen je veliki broj samoubistava među mlađom populacijom“.

Autor izveštaja Goran Sandić, između ostalog, govorio je o slobodi okupljanja.

„Početkom jula 2020. godine, studentima je rečeno da napuste svoje studentske domove u Beogradu i Novom Sadu“, rekao je Sandić.

Prema njegovim rečima, mladi su u 2020. godine pokazali i lepu stranu – solidarnost. Volontirali su i pomagali starijim sugrađanima, kojima je veliki broj dana bio zabranjen izlazak iz kuće.

Autorka izveštaja Marina Simeunović govorila je o položaju mladih romske nacionalnosti u Srbiji.

„Romska populacija je jako mlada i prosek godina iznosi 27,5. U poslednjih nekoliko godina, broj učenika romske nacionalnosti se povećao. Od početka pandemije COVID-19, učenici su imali poteškoće zbog promena u održavanju nastave – nisu imali kompjutere, tablete, internet. Uslovi u kojima žive mladi romske nacionalnosti su loši – veliki broj njih nemaju pristup čistoj vodi, ni kanalizacionoj mreži“, navela je autorka izveštaja.

Pravni savetnik i jedan od autora izveštaja Luka Mihajlović, govorio je o merama kojima se ograničavaju ljudska prava.

„Svaki put kada se uvedu nove mere, treba postaviti tri pitanja: Da li je mera zakonita, da li je mera proporcionalna i da li ima neki legitimni cilj. Trećina građana koji su bili kažnjeni zbog kršenja mera u prethodnoj godini su mladi“, istakao je Mihajlović.

Kaznena politika mladih u Srbiji ne istupa mnogo od kaznene politike starijih. Postoji veliki broj slučajeva u kojima su mladi zadržani u zatvoru zbog kršenja epidemioloških mera.

Ekolog Ognjen Pantić smatra da ljudi koji danas kreiraju svet, neće doživeti rezultate njihovog kreiranja. Samim tim, mladi treba da donose odluke koje se tiču njihovog života.

„Gde su mladi kada se donose odluke o životnoj sredini? Mladi vide životnu sredinu kao temu vrlo bitnu za njih“, dodao je Pantić.

Ministarka za ljudska prava Gordana Čomić napomenula je da mladi treba da imaju ravnopravno učešće kada su u pitanju promene zbog virusa COVID-19 . Dodala je i da ne treba da tretiramo mlade kao da nisu sposobni da donose odluke koje utiču na njihov život i njihovu budućnost.

Napomenula je i da je mentalno zdravlje mladih ugroženo, pogotovo tokom pandemije COVID-19.

Predstavljanje je bilo emitovano uživo iz zgrade Ujedninjenih nacija 15. aprila u 11 časova, preko platforme Zoom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari