Mladi ne veruju političarima, za Kosovo, a protiv EU i NATO  1Foto: EPA-EFE/ HOLLIE ADAMS

Najviše mladih smatra da bi Srbija trebalo da nastavi da radi na povlačenju priznanja Kosova (36 odsto), zatim da radi na pomirenju između Srba i Albanaca, a da pitanje Kosova ostavi za kasnije (21 odsto), dok 16 odsto smatra da bi Srbija trebalo da prizna Kosovo, ali sa izmenjenim granicama tako da većina srpskog stanovništva završi u Srbiji.

Ovo je samo jedan od rezultata obimnog istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) pod nazivom „Altrentativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji2020“, koji je juče predstavljen u Medija centru povodom obeležavanja Međunarodnog dana mladih.

Jedan od autora istraživanja, politikolog Boban Stojanović, naglasio je da je istraživanje rađeno od maja do juna ove godine, na uzorku od 1.219 ispitanika uzrasta od 15 do 30 godina. On je konstatovao da 63,6 odsto mladih iz ovog istraživanja živi u porodičnom stanu, a da manje od 10 odsto ima svoj stan. Istaknuto je da 63 odsto mladih iz ovog istraživanja ne zarađuje, a da samo pet odsto ima platu veću od 80 hiljada dinara.

Gotovo dve trećine mladih smatra da Srbija ne treba da ima nikakvu saradnju sa NATO (59 odsto). Da je demokratija najbolji oblik vladanja smatra njih 45 odsto, a na pitanje da li je Srbiji potreban jak vođa i lider koga će narod slediti, čak 56 odsto je odgovorilo sa „DA“.

„Ukoliko uporedimo rezultate sa prethodnim godinama, videćemo da je u međuvremenu broj mladih koji pozitivno posmatra EU opao sa 26 odsto na 18 odsto, ali i da je broj onih koji imaju negativnu rekaciju porastao sa 28 odsto na 41 odsto“, navodi se u istraživanju. Tako je na pitanje da li podržavate ulazak Srbije u EU, čak 46 odsto mladih reklo da ne podržava, dok je 33 odsto izjavilo da podržava.

Mladi se o politici i političkim dešavanjima najviše informišu putem Interneta i veb portala (76 odsto) i društvenih mreža (74 odsto), televizija (51 odsto) zastupljena je u nešto više od polovine slučajeva, dok se 15 odsto o politici informiše putem dnevnih novina.

Samo pet odsto ispitanika smatra su izbori u Srbiji slobodni i fer. Takođe, mladi – više od tri četvrtine njih – ne veruju nijednom političaru.

U odnosu na prethodnu godinu, opalo je poverenje u gotovo sve institucije (osim u crkvu). Mladi više veruju u vojsku (ocena 2,88), nego ministru odbrane Aleksandru Vulinu (1,28).

Takođe, mladi od 15-19 godina i region Istočne i Južne Srbije najviše veruju Vučiću (ocena 1,70) iako je i ta ocena mala pošto se ocenjivalo od jedan (uopšte nemam poverenje) do pet (imam veliko poverenje).

Mlade žene značajno više smatraju da položaj muškaraca i žena nije jednak i da je diskriminišući. Takođe, mladi u većem broju smatraju da u slučajevima silovanja može da postoji i krivica žene.

Fizičkom ili verbalnom nasilju bilo je izloženo 65 odsto mladih.

Postoji velika podeljenost mladih u pogledu LGBTQ populacije. Ocene su od jedan (uopšte mi ne bi smetalo) do pet (veoma bi mi smetalo), pa je tako na pitanje da da li bi im smetalo da se u njihovom mestu održi gej parada, prosečna ocena bila tri, na pitanje da da se ozakone istopolni brakovi, 2,8, a na pitanje da se istopolnim parovima odobri usvajanje dece – 3.

Podaci pokazuju da je više od trećine nezaposlenih mladih iz regiona Centralne i Zapadne Srbije, kao što je bio slučaj i prethodnih godina. Vrlo mali broj mladih bi se zadovoljio platom nižom od 65.000 dinara.

Ove godine, međutim, primećen je jasan pad u broju mladih koji bi se odselili iz zemlje. Dok je prethodne godine taj procenat iznosio 64 odsto, sada je 53 odsto.

Na pitanje šta su najveći problemi društva u kome žive u 2020. godini, mladi su napravili rang-listu: 1. nezaposlenost, 2. sistem vrednosti i 3. obrazovni sistem.

Mladi više veruju Kisić Tepavčević nego Vučiću

Na većinu mladih (44 odsto) izolacija za vreme vanrednog stanja zbog virusa korona, nije uticala ni dobro ni loše. Lekari iz kriznog štaba tokom vanrednog stanja ulivali su mladima više poverenja nego nosioci najviših državnih funkcija iako ni u njih mladi nisu imali poverenja (prosečna ocena je manja od 3).

Na skali od jedan do pet, mladi su verovali:

* Dr Predrag Kon – 2,7; * Dr Darija Kisić Tepavčević – 2,8; * Dr  Goran Stevanović – 2,7; * Dr Branimir Nestorović – 2; * Dr Branislav Tiodorović – 2,4; * Aleksandar Vučić – 1,8; * Ana Brnabić – 1,7; * Zlatibor Lončar – 1,6; * Siniša Mali – 1,4.

Stojanović: Da se neko izdvoji iz mase

Na pitanje kako vidi učešće 28 poslanika mlađih od 30 godina u novom sazivu Skupštine Srbije, Boban Stojanović je istakao da je u Srbiji problem to što narodni poslanici nisu predstavnici građana. „Nažalost, ni ovih 28 mladih ljudi neće biti predstavnici mladih, već predstavnici svojih političkih partija od kojih im zavisi reizbor. Ali u svakom parlamentu je postojao neko ko se izdvojio iz mase, pa se nadam da će se makar neko od ovih 28 izdvojiti. Budi pravi predstavnik svoje generacije, a neko ko samo ćuti i sluša“ poručio je Stojanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari