Mnoge žene diskriminisane i na rubu egzistencije 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIĆ

Žene u Srbiji izložene su socijalnoj i ekonomskoj nejednakosti, trpe nasilje i diskriminaciju, a njihov loš položaj dodatno je pogoršala pandemija koronavirusa, poručile su juče brojne nevladine i političke organizacije povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena.

Kako je ukazano, mnoge žene u Srbiji ostale su bez redovnih prihoda i dovedene su na rub egzistencije od početka pandemije, a raste i broj nezaposlenih porodilja.

Autonomni ženski centar i Žene u crnom ističu da su žene širom sveta protekle godine bile, uz uobičajene teškoće, suočene i sa novim problemima usled pandemije izazvane korona virusom i da su najviše na udaru bila radna i reproduktivna prava, ali i da je povećano nasilje prema ženama u okviru porodice. U saopštenju tih nevladinih organizacija navodi se da je pandemija najviše pogodila žene, jer su najviše zaposlene na poslovima brige (uslužne, proizvodne i obrazovne delatnosti), gde su izložene brutalnoj i nemilosrdnoj eksploataciji, ucenama, ponižavanju.

„Veliki broj žena na prekarnim (siva ekonomija) poslovima izgubio je posao, a one koje nisu, izložene su riziku od gubitka posla, radnice u fabrikama, kao što je Jura, nemaju zaštitna sredstva, svakodnevno trpe ucene, otpuštanja, odmazde i ponižavanja, aktivistkinje sa stalnim zaposlenjem, zbog smanjenja plate, jedva preživljavaju. Mnoge aktivistkinje, inače nezaposlene novinarke, umetnice, radnice, ostale su bez redovnih prihoda, zbog poslova brige o starima u porodici, mnoge aktivistkinje nisu mogle da ispunjavaju radne obaveze“, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, mnoge žene u Srbiji su od momenta proglašenja vanrednog stanja bile suočene sa povećanim ekonomskim neizvesnostima i dovedene na rub egzistencije, a povećalo se i nasilje prema ženama.

I Mreža Žena protiv nasilja upozorava na brojne primere koji ukazuju na situacije da su žene diskriminisane i neravnopravno tretirane članice društva. Ukazuju da su da u ženama u Srbiji ugrožena radna prava, da žene ostaju bez posla zbog trudnoće, negovanja dece ili roditelja, da su diskriminisane zbog izgleda i godina, da zarađuju manje i da teže dolaze do rukovodećih pozicija.

Organizacija „Mame su zakon“ naglašava da broj nezaposlenih porodilja raste i da ih je u 2019. godini bilo 2.099 više nego u 2018. godini, a Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) poziva da se sa formalnog pređe na suštinsko prihvatanje ekonomske, političke i socijalne ravnopravnosti žena. LSV ukazuje da žene zauzimaju četvrtinu najviših pozicija odlučivanja u kompanijama, kao i da u 94 odsto veza, kućne poslove obavljaju isključivo žene.

I Udruženi sindikati Srbije Sloga navode da je položaj žena u Srbiji sve gori u pogledu njihovog ekonomskog i socijalnog položaja, te se, između ostalog, zahtevaju konkretni potezi vlasti na jačanju radnih prava žena, većih zarada i boljih uslova rada. Iz Skupštine slobodne Srbije pozivaju sve žene da zauzmu aktivnu ulogu u društvu i nastave da budu nosioci društvenog razvoja, dok iz Inicijative žena Srbije naglašavaju da će slaviti Dan žena kada više ne bude strategija, projekata i radnih grupa protiv diskriminacije.

Čestitke vlasti

I dok su nevladine i druge organizacije ukazale na težak položaj u Srbiji, predstavnici i predstavnice vlasti su jučerašnji dan iskoristili i iskoristile kao čestitku ženama, uglavnom izbegavajući da ukažu na brojne probleme s kojima se ova grupa suočava. Predsednik Aleksandar Vučić je na svom Instagram profilu napisao: „Svim neustrašivim majkama, našim bakama, požrtvovanim lekarkama, hrabrim ženama u oružanim snagama, vrednim radnicama, svim ženama koje pokreću našu zemlju napred – hvala vam za sve što činite za našu Srbiju! Srećan 8. mart“. Ministar odbrane Nebojša Stefanović čestitao je 8. mart ženama porukom da budu „srećne, uvažene i uspešne“, dok je ministarka kulture Maja Gojković izjavila da istraživanja sprovedena u javnim ustanovama kulture pokazuju da se žene u kulturi osećaju ravnopravno sa muškarcima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari