Načelnik Davidović: Registar nestalih Fondacije 'Tijana Jurić' nije verodostojan 1Foto: Dejana Majstorović (arhiva)

Načelnik Odeljenja za suzbijanje opšteg kriminala Uprave kriminalističke policije Milan Davidović izjavio je danas da registar nestalih Fondacije „Tijana Jurić“ nije verodostojan, da sadrži „dosta netačnih podataka o nestalima“, a da je proverom ustanovljeno da se u njemu nalazi i 14 lica čiji nestanak nikada nije prijavljen Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).

Fondacija Tijana Jurić upozorila je ranije da Srbija sa zabrinjavajućom statistikom dočekuje Međunarodni dan nestalih koji se obeležava danas, 30. avgusta i da je javnom registru te organizacije navedeno ime 75 osoba koje su nestale u Srbiji, a da se procenjuje da godišnje nestane između 1.500 i 2.000 ljudi.

„Od tog broja, među njima je i osoba koja je prema našim proverama boravila u ekstradicionom pritvoru, zatim lice koje je pre 20 godina otišlo za Italiju i još jedno lice koje je pre 32 godine otišlo u Nemačku, a utvrdili smo da tamo živi i radi. Na istom sajtu nalazi se devet lica koja se vode kao nestali, ali smo utvrdili da su potrage obustavljene jer su njihova tela pronađena ili su proglašeni mrtvim“, kazao je Davidović u pisanoj izjavi, a preneo je MUP.

Takođe, Davidović je naveo da je još 11 lica koja se vode kao nestala na sajtu „Nestali Srbija“ te fondacije u međuvremenu pronađeno, kao i da se na sajtu nalaze i dva lica iz „kriminogene sredine“, za kojima policija traga, a koja su pravosnažno osuđena na višegodišnje kazne zatvora.

„Apelujemo na građane da svaki nestanak maloletnog ili punoletnog lica prijave policiji, koja će odmah i hitno preduzeti sve neophodne mere i radnje iz svoje nadležnosti u saradnji sa nadležnim tužilaštvom“, naglasio je Davidović.

Istakao je da se u javnosti govori o ogromnom broju nestalih, punoletnih građana, a šta „apsolutno ne odgovara istini“ te da se time stvara lažni osećaj nesigurnosti i građani se dovode u zabludu.

„Kada je reč o nestancima odraslih, radi se uglavnom o osobama koje su od svojih kuća otišle svojom voljom i ne žele da budu javno eksponirane na bilo koji način. Među njima ima i dementnih lica, psihički obolelih, osoba koje žele da napuste svoje partnere, ili pak stupaju u bračne i vanbračne zajednice“, rekao je on.

Ocenio je da je stavljanje takvih ljudi u nekakav javni registar jednako kršenje njihovog prava da odu od svoje kuće, u čemu policija ne može da ih spreči, kao i da se dešava da nakon prijave nestanka policija pronađe osobe koje su izvršile samoubistvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari