Nadzor koči uvid u ocene 1Foto: Pixabay

Postupak nadzora koji sprovodi poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti prema Ministarstvu prosvete povodom servisa esDnevnik, još uvek nije okončan, a od završetka tog postupka zavisi kada će roditelji dobiti naloge za pristup elektronskom dnevniku.

Na pitanje zašto postupak još uvek traje, u službi Poverenika kažu za Danas da su na osnovu člana 56 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, 28. maja upozorili Ministarstvo da je obrada podataka o ličnosti u servisu esDnevnik nedozvoljena, odnosno bez zakonskog ovlašćenja ili pristanka lica za obradu.

– Poverenik je upozorio Ministarstvo na propuste u normativnom okviru za uspostavljanje servisa esDnevnik, te na problematičnu sadržinu ugovora kojim se ugovara uspostavljanje ovog servisa. Istim upozorenjem Ministarstvo je obavezano da izvesti Poverenika o preduzetim merama i planiranim aktivnostima za otklanjanje uočenih nepravilnosti u obradi podataka o ličnosti – kažu u toj nezavisnoj instituciji.

Nakon što je Ministarstvo to učinilo, poverenik je tražio dopunsko izjašnjenje, a potom je stigao odgovor u kom se najavljuje donošenje odgovarajućih podzakonskih akata.

– Poverenik je 17. avgusta zatražio od Ministarstva informaciju o aktivnostima koje su u međuvremenu preduzete, da bi 29. avgusta dobio odgovor da je izrada predmetne normative u toku. Na sastanku predstavnika Poverenika i Ministarstva, koji je održan u ponedeljak, potvrđeno je da se na istoj normativi i dalje radi, te da će poverenik biti blagovremeno obavešten o rezultatu – ističu u toj instituciji.

Od 1. septembra esDnevnik se koristi u ukupno 649 osnovnih i srednjih škola u Srbiji. U Ministarstvu prosvete kažu za Danas da škole mogu da izaberu način da li će voditi samo elektronsku evidenciju ili i elektronsku i papirnu.

– Izbor zavisi od IT opremljenosti same škole. Sve škole koje imaju mogućnosti da vode samo elektronsku evidenciju imaju saglasnost da to i urade – ističu u Ministarstvu.

Goran Manojlović, nastavnik informatike u OŠ „LJuba Nešić“ u Zaječaru, navodi za Danas da je aplikacija elektronskog dnevnika dobra i laka za korišćenje, ali da je najveći problem na terenu nedovoljna opremljenost škola.

– Prvi uslov koji je trebalo ispuniti da bi se ušlo u projekat je da se u svakoj učionici obezbedi pristup internetu i računar. U nekim školama nema dovoljno računara pa su nastavnici prinuđeni da podatke u elektronski dnevnik unose posle časova ili za vreme pauze. Kada se pobune, direktori ih podsećaju da njihovo radno vreme traje osam sati – kaže Manojlović.

U Ministarstvu odgovaraju da su, od prvog dana ovog projekta svesni da je odgovarajuća opremljenost škola neophodni preduslov za njegovu uspešnost.

– Uporedo sa ovim, planiran je i projekat opremanja škola sa IT opremom, ali je za to potrebno vreme. Zbog toga smo zahtevali da esDnevnik bude urađen tako da je moguće pokrenuti ga i na slabijim računarskim konfiguracijama. Pristup esDnevniku je moguć i sa tablet računara, ali i preko pametnih mobilnih telefona – ističu u Ministarstvu, napominjući da su obuke i testiranja znanja školskih koordinatora završene, a one su obuhvatile i obuku za uvođenje roditeljskih naloga u internet portalu „Moj esDnevnik“.

Uvid u ocene i izostanke

U Ministarstvu prosvete kažu da će roditelji pristupom na portal „Moj esDnevnik“ imati uvid u sve ocene, izostanke, mere i pohvale, kao i vladanje svog deteta. Ocene će roditelji dobijati sa vremenskim zakašnjenjem od 48 časova, dok će ostale informacije dobijati kada se unesu u školski elektronski dnevnik. Roditelji koji imaju više dece u istoj ili u različitim školama koje su u projektu elektronskog dnevnika, imaće uvid u školske izveštaje sve svoje dece koristeći jedinstven nalog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari