Najmlađi pušač na svetu pre 80 godina živeo u Jugoslaviji 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Dečak Đokica iz sela Vinickoj postao je atrakcija Jugoslavije kao najmlađi pušač na svetu, piše list Pravda na današnji dan pre 80 godina.

U početku je otac deteta Dušan Kastratović davao sinu cigarete radi zabave, ali se dečak posle nekog vremena navikao i sam ih tražio.

Najmlađi pušač na svetu pre 80 godina živeo u Jugoslaviji 2Prema rečima porodice, kako navodi list, kad god mu ponude šećer ili cigarete, uvek bi uzimao ovo drugo.

Pravda je istog dana pisala i o velikim uspesima žena u avijaciji, a važno mesto zauzela je i gospođica Pari, direktorka Ženske politehničke škole u Parizu, kao prva konstruktorka aviona.

Nakon višemesečnog projektovanja u svom stanu, izradila je model prema crtežu koji je poslužio za prve probe. Njen avion imao je motor od 75 konjskh snaga i dostizao je brzinu od 190 kilometara na sat.

Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.

List Vreme istog dana 1939. godine piše da Srednji vek nije bio surov samo prema ljudima, pozivajući se na istraživanja profesora A. Aleksandra iz Filadelfije, koji je objavio studiju sa više od 200 slučajeva suđenja životinjama.

Najmlađi pušač na svetu pre 80 godina živeo u Jugoslaviji 3Životinje su se, kako se navodi, nalazile u ulogama tuženih i svedoka, a mnoge su osuđivane na robiju, pa čak i na smrt.

U istraživanjima su zabeleženi brojni bizarni slučajevi, među kojima je i suđenje konju koji je, u trenutku besa, zbacio gazdu sa sedla.

Pred strogim sudom našla se i svinja koja je ujela jednu devojčicu, usled čega je osuđena na vešanje.

Presudnu ulogu u suđenju imali su psi, mačke i druge domaće životinje, koje su prema osumnjičenima pokazivali dobru ili zlu ćud.

Suđenje životinjama donosilo je veliku popularnost njihovim advokatima. Naime, advokat Bartolomej Šasne, stekao je svetsku slavu braneći miševe optužene da su opustošili čitava polja.

Celokupno izdanje može da se čitana linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari