Nastavnik fizičkog sa kojim vežba Srbija: Vežbajte, ne živite virtuelan život 1

Vežbajte, ne živite virtuelan život – poručuje za Danas Milan Stošić, profesor fizičkog vaspitanja o kome se od početka emitovanja nastave na daljinu preko kanala RTS najviše priča i piše po društvenim mrežama.

Milan je prvi koji je stao pred kamere kada su između časova „ozbiljnih“ predmeta počeli da se emituju kratki sadržaji sa vežbama, kako bi se đaci bar malo protegli i rasteretili.

Njegovo pojavljivanje izazvalo je veliki broj komentara, mahom pozitivnih, dok su mu „kritičari“ zamerali što ima „stomačić“ i izvodi „baletske pokrete“.

U tekstu na jednom portalu koji je na prvi pogled stao u njegovu „odbranu“, poručujući ovom „profi“ da je „car“ i „inspiracija za sve nas u ova teška vremena“, u nizu besmislenih komentara autor zaključuje kako Milan izgleda kao „tipičan profesor fizičkog u svakoj školi u Srbiji“ i da mu zbog toga javnost veruje.

A Milan je, zapravo, sve suprotno od „klasičnog“ nastavnika kome se radni dan završava kad izađe iz škole.

U razgovoru za Danas iznosi delove svoje impresivne sportske biografije: atletski je trener sa više od 20 državnih rekorda u disciplini skok s motkom sa sportistima i sportistkinjama, još od vremena bivše Jugoslavije do danas.

Milanovi učenici su prvaci Balkana, učesnici evropskih prvenstava, finalisti Univerzijade… Kako nam je rekao jedan njegov kolega, „svako ko je nešto postigao u skoku s motkom prošao je kroz Stoletovu školu“. I sam je svojevremeno bio juniorski reprezentativac u ovoj disciplini.

Zaposlen je u Drugoj ekonomskoj školi u Beogradu, koja je ove godine proglašena za najbolju beogradsku srednju stručnu školu kada je reč o sportskim aktivnostima.

Van redovnog radnog vremena realizuje brojne sportske programe, radi sa decom koja imaju vaspitne i psihološke poteškoće…

Na pitanje kako je doživeo negativne komentare na časove koji su emitovani na televiziji, Milan odgovara da ne prati društvene mreže jer bi ga to ograničavalo da bude kreativan u svom poslu.

– Žalim ljude koji tu provode mnogo vremena, jer oni ne žive život. Zato im savetujem da vežbaju, a ne da žive virtuelan život. Lako je nešto kritikovati pod pseudonimom, ali ja im poručujem da pokažu svoj CV, da ga uporede sa mojim, pa onda možemo da komentarišemo – kaže Milan.

Objašnjava i kako je došlo do toga da se pojavi na televiziji:

– Kao predsednik beogradskog Udruženja pedagoga fizičke kulture dobio sam poziv da motivišemo nastavnike da se uključe u snimanja za potrebe programa koji je osmislilo Ministarstvo prosvete. Iako smo imali snimljen materijal koji smo mogli da komentarišemo, rečeno nam je da treba da se vežba u istim uslovima u kojima predaju i nastavnici drugih predmeta. To je mali prostor u učionici škole u kojoj se snimaju časovi i bilo je potrebno da se u pet minuta snime različiti tipovi vežbi. Dakle, nismo u teretani, niti se obraćamo ljudima koji vežbaju u teretani, ne obraćamo se pojedincu već širokom auditorijumu, od predškolaca do srednjoškolaca. Sada vidimo da su uz televizor bili i studenti, roditelji… – priča Milan.

Pozivu da učestvuju u snimanju u prvom momentu se odazvalo svega nekoliko nastavnika fizičkog vaspitanja. I oni su imali nelagodnost da stanu pred kameru, pa je naš sagovornik ličnim primerom ohrabrio kolege, jer mu javni nastup nije stran. Dodaje da je i kao nastavnik i kao razredni starešina uočio da mnoga deca imaju problem sa samopouzdanjem, da ne umeju javno da se predstave, da se stide da iskažu sebe, pa zbog toga ima i mnogo slabih ocena.

– Ne mogu da kažem da sam bio uplašen već odgovoran da se to predstavi na pravi način jer se obraćamo širokom auditorijumu dece. To su bile vežbe zamahivanja, ravnoteže, stabilnosti, razgibavanja ramenog zgloba, sve što je protiv sedenja i profesionalnih kancelarijskih bolesti jer su se deca sada svela na takav rad. Obraćamo se milionima i normalno je da bude različitih reakcija. Kolege su mi prenele da je bilo dosta pozitivnih komentara. Drago mi je da su ljudi shvatili zašto je važno to što radimo i što ne žele da se prosveta predstavlja kroz prizmu teretana i nekih pseudovežbaonica, jer je škola i obrazovna i vaspitna institucija – ističe Milan.

Zajednička „uniforma“

Na zamerke što nastavnici fizičkog nose brendirane majice, Milan Stošić kaže da je ideja bila da svi koji stanu pred kamere imaju nešto zajedničko, a poklopilo se da se u vreme snimanja u učionici koja služi kao studio nađu majice sa natpisom Akva vive. Proizvođač ove vode je, kako saznajemo, na predlog Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta, pristao da isporučuje vodu za sve koji učestvuju u realizaciji nastave na daljinu. Ovaj brend je inače uključen u program „Pokrenimo našu decu“, koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom prosvete, a čiji je cilj da se između časova sprovodi svakodnevna fizička aktivnost radi prevencije lošeg držanja, deformiteta, gojaznosti i neaktivnosti kod đaka mlađeg školskog uzrasta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari