Nemačke vojne pripreme za slučaj poljskog protektorata u Dancigu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Dok nemačka štampa nastavalja svoje napade protv Poljske, nemačka armija i mornarica pripremaju se da intervenišu u slučaju ako varšavska vlada pokuša da uspostavi protektorat nad Dancigom praćen vojnim operacijama.

Nemačke vojne pripreme za slučaj poljskog protektorata u Dancigu 2Juče posle podne i noćas motorizovane nemačke kolone prolazile su kroz Berlin u pravcu poljske granice, piše list Pravda pre 80 godina.

Pre neki dan izdata su naređenja vojnim komandama Brandenburga i Pomeranije da izvrše nova pregrupisanja svojih trupa.

Tvrdi se da su izvesni pokreti nemačkih trupa već izvršeni.

Tako je teška artiljerija u Breslavi dobila naređenje da se pregrupiše u Pruskoj Povnanjskoj.

U nekim mestima na poljskoj granici vrše se pripreme za prijem nemačkih trupa.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Vreme piše se da Pariz strahuje od nove akcije Hitlera.Nemačke vojne pripreme za slučaj poljskog protektorata u Dancigu 3

Događaj dana je, bez sumnje, govor pukovnika Beka pred poljskim Sejmom. Pariz ga je protumačio kao odlučan, vešt i odmeren.

Popodnevna štampa isitiče naročitoone delove odgovora poljskog ministra spoljnih poslova Hitleru, u kojima se kaže:

1) U pogledu Danciga da Poljska neće dozvoliti da bude uklonjena sa Baltika.

2) U pogledu Koridora da neće ograničiti svoj suverenitet na teritoriji Vojvodstva Pomorje.

3) U pogledu mira da za Poljsku pojam “mira po svaku cenu” ne postoji.

Tek u drugi plan dolazi onaj deo izjave, u kome Bek naglašava da je spreman da razgovara sa Rajhom, ali se naročito ističu uslovi, naime, da osnov ne mogu biti jednostrani ustupci, već samo na jednom terenu jednakosti i u inicijativama i sa miroljubivim metodama od strane obe zemlje.

Ukratko, govor je primljen kao pobeda francuske teze, osobito zbog deklaracije poljskog ministra da je glavni element politike konsolidovanja mira francusko-poljski savez i englesko-poljski sporazum.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari