
Ovo su prvi protesti u Evropi od početka krize izazvane korona virusom, a pojedini analitičari tvrde da ovoliko nasilan odgovor policije nije viđen od vladavine Slobodana Miloševića 1990-tih, prenosi danas taj američki list.
Narod je na ulice izašao prvo u utorak, kada je Vučić saopštio da bi u Beogradu mogao da se uvede trodnevni policijski čas zbog drugog talasa zaraze korona virusom.
Međutim, na demonstracijama je ubrzo izraženo opšte nezadovoljstvo Vučićevom kontrolom nad kreiranjem politika i upravljanjem krizom u Srbiji, piše Njujork tajms.
Protesti su nastavljeni i u sredu iako je srpski predsednik najavio da neće biti ograničenja kretanja za vikend.
List navodi da je nezadovoljstvo građana oličeno, ne samo u odluci o policijskom času, već i zbog ukidanja mera, organizovanja izbora i dopuštanja velikih okupljanja bez socijalne distance u toku pandemije.
Vučić je, pišu, proglasio pobedu nad korona virusom u maju i relaksirao mere mnogo brže u odnosu na ostale zemlje u Evropi.
Odbio je da promeni način upravljanja krizom, uprkos skoku slučajeva na dnevnom nivou na preko 300 i ukazivanjima istraživačkih novinara da je broj zaraženih veći nego što se objavljuje.
Prema kritičarima predsednika Vučića, njegova odluka da ublaži ograničenja uoči izbora koji su povećali njegovu moć, a zatim da ih opet uspostavi, deluje kao da se igra javnim zdravljem zbog politike, piše list.
Policijski službenici su snimljeni kako palicama tuku nenaoružane demonstrante, a te scene neki analitičari upoređuju sa ponašanjem policije tokom vladavine Miloševića, predsednika Srbije za vreme ratova na Balkanu, kome je kasnije suđeno za ratne zločine u Hagu.
Vučić je u svom obraćanju naveo da je policija imala pravo da tako reaguje i da je primećeno strano mešanje sa ciljem da se naruši imidž Srbije na međunarodnom planu, piše Njujork tajms.
Analitičari navode da protesti bez jasnog vođstva i ciljeva nemaju budućnost.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Za razliku od policije, koja je delovala neorganizovano i bezidejno, naročito prvog dana, jedan deo demonstranata je očigledno bio dobro organizovan i znao šta radi. Jako ružno deluju snimci ‚ gde policija prekomerno i bezpotrebno primenjuje silu. Takođe, krajnje je ružno deluju i nasilni postupci jednog dela demonstranata. Sve u svemu, ovo je naša nesreća, a u svet je otišla ružna slika. Zato braćo Srbi budite razumni . Dosta više nesreće.
Ovi brže bolje prave paralelu sa devedesetim godinama.
Ni zapad ni istok ne moraju da brinu za nasu zemlju,dovoljno smo jaki da sami to resimo.A oni neka malo vise povedu racuna o svom domu i dvoristu.
Ovo ni jedna drzava ne bi dozvolila.
Upad u skupštinu, naročito nasilnim putem, nema nikakvo opravdanje, i policija je morala da odgovori na silu, samom silom.