Nošenje maski u školama od sutra obavezno za sve nastavnike i đake 1Foto: Beta/Saša Đorđević

U osnovnim i srednjim školama od sutra su na snazi nova pravila o nošenju maski – obaveza da se nose važi za sve učenike i nastavnike.

Iako pojedini dopise Ministarstva prosvete tumače ne kao obaveznost, već preporuku, što je termin koji upotrebljava i Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, našem listu je nezvanično pojašnjeno da bi u prostorijama škola maske trebalo stalno da se nose.

Izuzetak su jedino učenici koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da upotrebljavaju masku zbog kontraindikacija, ali to mora biti potvrđeno mišljenjem lekara odgovarajuće specijalnosti.

Broj zaraženih đaka i nastavnika se svakodnevno povećava, kao i broj odeljenja koja zbog transmisije virusa prelaze na onlajn rad u trajanju od 10 dana.

U nekim školama čitave smene su prebačene na nastavu na daljinu jer je utvrđena epidemiološka povezanost koja ukazuje da je došlo do prenošenja virusa među đacima.

Tačan podatak o broju odeljenja koja su na onlajn nastavi iz ovog razloga Ministarstvo prosvete nema, jer te informacije škole dostavljaju sredom. Što se tiče broja zaraženih učenika i nastavnika, u Ministarstvu prosvete su nas uputili na „Batut“.

A prema podacima Institutа zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut“, оd 1. dо 7. sеptеmbrа, zаbеlеžеnо је 2.437 dеcе škоlskog uzrаstа sа pоtvrđеnоm infеkciјоm korona virusom. Nајvеći brој је rеgistrоvаn mеđu mladima od 15 dо 18 gоdinа (1.026). Slеdе dеcа uzrаstа 11 dо 14 gоdinа (783), а nајmаnji brој оbоlеlih је u populaciji od šest dо 10 gоdinа (448).

U „Batutu“ kažu da se na оsnоvu istrаživаnjа slučајеvа оbоlеvаnjа оd kovid 19, zаključuје dа sе trаnsmisiја virusа nајčеšćе dеšаvа u zајеdnici u окviru sоciјаlnih kоntakata (prеnоs u pоrоdici, prоslаvе, mаsоvnа окupljаnjа, putоvаnjа u pоdručја sа intеzivnоm trаnsmisiјоm virusа).

„Trаnsmisiја virusa korona niје isključеnа u škоlskoj srеdini. Uz strоgо pridržаvаnjе prеpоručеnih mеrа prеvеnciје, uključuјući i vаkcinаciјu, škоlе prеdstаvljајu srеdinе nižеg rizika za zarаžаvаnjе i prеnоs virusа u оdnоsu nа vanškolsku sredinu“, navode u „Batutu“.

Da škole treba da nastave da rade, slažu se i premijerka Ana Brnabić i član Kriznog štaba epidemiolog Branislav Tiodorović.

Premijerka je posle sednice Kriznog štaba najavila moguću promenu protokola kojim se definiše postupanje kada je infekcija potvrđena kod učenika.

Brnabić je, podsetimo, rekla da su deca najbezbednija u školama, te da je njena molba Kriznom štabu bila da se promeni protokol, po kome se u slučaju zaraze 10 odsto učenika menja model nastave.

Epidemiolog Zoran Radovanović takvu moguću promenu smatra kao neminovnost u uslovima u kojima zdravstvene vlasti nisu učinile ono što su morale – da zdravstveno prosvete građane da se vakcinišu.

Kaže da jeste za to da se škola nastavi, ali da mere moraju biti rigoroznije – da se nose zaštitne maske i održava distanca.

– Nastava je mnogo trpela. Vi imate pravo na restrikcije i one imaju smisla dok se ne obavi vakcinacija. Prošle godne smo gledali da štitimo građane dok se ne pronađe vakcina i to je trajalo devet, deset meseci. Sada smo u situaciji da narod neće da se vakciniše, jedan odsto građana  mesečno primi vakcinu. Ne možemo da ukinemo školstvo dok se narod ne opameti. Ne možete decu beskrajno da držite van škole. Dakle, cela poenta je u tome da protivepidemjske mere kao što je ograničavanje odlaska u školu, sprovodite dok u međuvremenu ne zaštitite populaciju, a ovde populacija neće da se štiti. Ali nije narod kriv, već oni koji ga vode. Činjenica da smo među najugroženijima u svetu i među nekoliko zemalja koje imaju najveći višak smrtnosti, posledica je pogrešnih koraka tokom prethodnih godinu i po dana – ističe Radovanović za Danas.

Na pitanje da li je od početka školske godine trebalo uvesti obavezu da učenici i svi zaposleni u školama nose maske, Radovanović odgovara da bi to bilo razumno, pogotovo u situaciji kada nisu preduzete ostale mere.

– Pošto Krizni štab nije preko leta ništa uradio, a znali su da će da usledi ovaj peti talas i da će da bude žestok, morali su od početka da preduzmu te mere jer se svi slažemo da je nastava mnogo trpela. Doduše, prvo je trebalo ubediti nastavnike da se vakcinišu. Neverovatno je da među pismenim ljudima postoji takav otpor. Zdravstveno prosvećivanje i objašnjavanje značaja vakcinacije je bilo nedovoljno i vidimo efekte. Na tome je i vlast aktivno radila, jer je dovodila raznorazne čudake u medije sa nacionalnom frekvencijom, koji su sludeli narod – komentariše Radovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari