Maske obavezne za nastavnike i učenike 1Foto: BETAPHOTO/ SAŠA ĐORĐEVIĆ

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije, od ponedeljka, 13. septembra srednje škole u 40 gradova i opština prelaze na onlajn rad, dok će se u sedmom i osmom razredu u tim lokalnim samoupravama raditi po kombinovanom modelu, saopštilo je juče Ministarstvo prosvete odluku Tima za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola.

Ovi modeli rada primenjivaće se na teritoriji sledećih opština i gradova: Kladovo, Petrovac na Mlavi, Nova Varoš, Priboj, Užice, Valjevo, Despotovac, Jagodina, Paraćin, Svilajnac, Rekovac, Ćuprija, Preševo, Novi Pazar, Bojnik, Veliko Gradište, Žabari, Boljevac, Zaječar, Knjaževac, Bajina Bašta, Prijepolje, Čajetina, Alibunar, Ljig, Bogatić, Ivanjica, Lučani, Doljevac, Niš, Bela Palanka, Vranje, Kraljevo, Raška, Tutin, Nova Crnja, Aranđelovac, Knić, Kragujevac i Topola.

U Ministarstvu prosvete kažu da će po trećem modelu (onlajn nastava) i dalje raditi osnovne i srednje škole na teritoriji Kosova i Metohije. U svim ostalim osnovnim i srednjim školama u Srbiji učenici će imati neposrednu nastavu u školama. Od ponedeljka važe i nova pravila o nošenju maski:

„Tim je doneo odluku o neophodnosti upotrebe zaštitnih maski za sve zaposlene, uključujući i osobe koje su potpuno vakcinisane i one koje su preležale kovid. Tim preporučuje upotrebu zaštitnih maski za sve učenike, sve vreme boravka u školi“, navode u Ministarstvu. Izuzetak su učenici koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da nose masku zbog kontraindikacija, ali to mora da bude dokumentovano mišljenjem lekara specijaliste. U slučaju da u odeljenju ima takvih đaka potrebno je povećati fizičku distancu između njih i drugih učenika i zaposlenih i pojačati primenu svih mera zaštite (dezinfekcija ruku, čišćenje i dezinfekcija nastavnih sredstava i prostora).

U Ministarstvu prosvete rečeno je Danasu da nemaju najnovije podatke o broju odeljenja koja su prebačena na onlajn rad, zbog toga što je došlo do transmisije virusa među đacima. Informacije se, kažu, prikupljaju sredom, a prema poslednjim podacima takvih je 379 odeljenja i jedna grupa u Srbiji.

S druge strane, iz Foruma beogradskih gimnazija (FBG) stižu zabrinjavajući podaci o epidemiološkoj slici u prestoničkim gimnazijama. Predsednik Foruma Aleksandar Markov kaže za Danas da se brojke menjaju iz sata u sat, a prema poslednjem preseku juče oko 15 sati, na onlajn rad je prebačeno skoro 70 odeljenja.

– Imajući u vidu da u ovom trenutku raspolažemo nepotpunim podacima za 13 beogradskih gimnazija, čiji su predstavnici dostavili podatke, broj odeljenja koji je prešao na onlajn nastavu je sigurno i veći i značajno prevazilazi procenat na nivou Srbije od 0,9 odsto, što je podatak koji je Ministarstvo prosvete saopštilo pre dva dana, kaže Markov.

FBG: Odluke donositi dnevno

FBG je pozvao Ministarstvo prosvete i Tim za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola da pojačaju epidemiološki nadzor u beogradskim gimnazijama, kao i da odluke o organizaciji rada škola donose na dnevnom, a ne na nedeljnom nivou, kao što je sada slučaj.

Časovi po 45 minuta, ocenjivanje u školi

Prema uputstvima Ministarstva, kombinovani model podrazumeva smenjivanje neposredne nastave u školi i na daljinu. Odeljenja sa više od 16 učenika se dele na dve grupe, a one se smenjuju dan za danom. To znači da prva grupa dolazi na časove u školu ponedeljkom, sredom i petkom, a druga utorkom i četvrtkom. Naredne nedelje se menjaju, pa je druga grupa tri dana u školi.

I u kombinovanom modelu, i kada se nastava izvodi samo onlajn, važi pravilo da časovi traju po 45 minuta i da se pismene provere znanja i usmeno ispitivanje uvek obavljaju u školi. Međutim, nastavnicima je dozvoljeno takozvano formativno ocenjivanje i na daljinu.

– Učenik može da dobije ocenu, ne samo kada ima pismeni ili kontrolni, ili kada odgovara u školi. Formativno ocenjivanje se odnosi na sve ostale aktivnosti koje učenik može da uradi, ne samo na času, već i kod kuće, bez obzira na to da li je nastava na daljinu ili ne – pojasnili su za Danas u Ministarstvu prosvete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari