Nove veze između Balkana i ostatka Evrope 1Foto: wikipedia / Аутор: Micki

Od 31. maja do 6. juna u Novom Sadu održaće se 15. generalna skupština Konferencije evropskih crkava. Skup će se baviti biblijskom temom „Vi ćete mi biti svedoci“, koja će se tumačiti iz ugla hrišćanske pravde, svedočenja i gostoprimstva.

Glavni govornici, kako je najavljeno na sajtu SPC, biće: patrijarh antiohijski i celog Istoka Mar Ignjatije Jefrem Drugi, nadbiskup kenterberijski Justin Velbi, nadbiskup Antje Jackelen iz Švedske crkve, Petra Bose-Huber iz Evangeličke crkve u Nemačkoj, a u ime domaćina mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije (Perić) i episkop bački Irinej (Bulović).

Prema rečima koordinatora Generalne skupštine KEK Henrika Hansona, sve teme, a posebno pitanje hrišćanskog gostoljublja biće sagledane u svetlu aktuelnih dešavanja u celoj Evropi. Kako je najavljeno, tokom višednevnog zasedanja, u znak sećanja na NATO bombardovanje SR Jugoslavije, organizovaće se neke vrste molitvenih šetnji između novosadskih mostova, a 3. juna, na praznik svetog cara Konstantina i carice Jelene po julijanskom kalendaru, molitvena šetnja proći će od mosta Duge do novog Žeželjevog mosta, što bi, kako objašnjavaju organizatori, trebalo da bude „simbol mira i izgrađivanja novih veza između Balkana i ostatka Evrope“.

Centralnom skupu, koji se otvara sutra, prethodila je konferencija mladih koja je počela 28. maja i na kojoj su glavne teme budućnost Evrope, međusobno povezivanje i izgradnja ekumenske mreže u eri savremenih komunikacija.

Ovo je prva Generalna skupština KEK koja će se održati na Balkanu.

Kontraverze u SPC

KEK osnovana je 1959. i njoj je 116 pravoslavnih, protestantskih, anglikanskih i starokatoličkih crkava iz svih zemalja Evrope, kao i 40 nacionalnih saveta i organizacija. Sa kancelarijama u Briselu i Strazburu, KEK predstavlja evropski ogranak Svetskog saveta crkava, koji sa 348 članica okuplja više od pola milijarde hrišćana širom sveta i u kome Rimokatolička crkva ima status posmatrača. SPC se među poslednjima u pravoslavnom svetu učlanila u Svetski savet crkva 1965. i to odlukom tadašnjeg Sinoda. Odluka Svetog arhijerejskog sabora iz 1997. o istupanju SPC iz ove organizacije zbog njenog nepravoslavnog ustrojstva, prirode i misije još nije sprovedena, između ostalog zbog kasnije dodate sinodske „klauzule“ o konsultacijama sa ostalim pomesnim pravoslavnim crkvama pre konačnog izvršenja saborske odluke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari