Od Južnih vesti traže dokumentaciju o svim isplatama zarada od 2008. 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Pritisak poreske inspekcije na redakciju Južnih vesti ne prestaje već pola godine, a sem što inspektori mimo zakona kucaju na vrata njihovih klijenata upozoravajući ih da su im saradnici „strani plaćenici“, ovih dana su otišli i korak dalje.

Od Južnih vesti su tražili dokumentaciju o isplati zarada i poreza na te zarade za sve zaposlene u proteklih 10 godina, koliko ovaj niški portal postoji, za svaki mesec pojedinačno. Kroz redakciju je prošlo više od stotinu ljudi za to vreme, a vremenski rok za dostavu dokumentacije je toliko kratak da zaposleni ne mogu da se bave svojim, novinarskim poslom, već isključivo nerealnim zahtevima inspekcije.

– Tražili su nam spisak svih isplaćenih zarada za sve koje su ikada radili u Južnim vestima, ali tako da budu odvojeni plata, porezi i brojevi poreskih prijava. Ne znam zbog čega im je potrebna toliko detaljna provera, kada su naše poslovanje godinama proveravale sve inspekcije. Takođe, ne verujem da je i jedna firma u Srbiji, ne samo koja se bavi medijskom delatnošću, ikada prolazila kroz ovakvu inspekcijsku kontrolu – kaže za Danas glavni i odgovorni urednik Južnih vesti, Predrag Blagojević. On dodaje da inspekciji treba da dostave nekoliko hiljada dokumenata, i da zbog obimnosti posla ne mogu normalno da rade.

– To su toliko nerealni zahtevi da ne mogu drugačije da ih protumačim nego kao pritisak na medije. Ne postoji inspekcija koja nije češljala dokumentaciju i poslovanje Južnih vesti. Za deset godina postojanja, poreska nam je ukupno bila pune dve godine. Samo ovaj poslednji nadzor traje od novembra prošle godine – ukazuje Blagojević. Naš sagovornik dodaje da ih je inspektor, između ostalog, pitao zašto nemaju dokumentaciju o pravdanju troškova goriva. Na odgovor direktora da su privatna firma i da to ne moraju da imaju, inspektor je rekao „a kako ja moram kad idem službenim kolima da to pravdam“.

– Naravno da smo mu odgovorili da je on javni službenik i da je dužan da to radi. Međutim, sve to ukazuje da je inspekcija poslata sa jednim jedinim razlogom – da vrši pritisak na nas i da pošto poto nađe neku nepravilnost u poslovanju – ocenjuje Blagojević.

Južne vesti su od Poreske uprave tražile podatak o tome koliko kontrolišu ostale medije. Oni su odbili da im to dostave, pozivajući se na tajnost podataka. Međutim, poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je zaključio da nije reč o tajnim podacima, naložio je Poreskoj upravi još 2. aprila da ga dostavi Južnim vestima, ali to do danas nije učinjeno.

– Želeli smo da vidimo da li kontrolišu samo nas ili i ostale medije. I koliko ta kontrola uobičajeno traje. Da li i koliko poreska obitava u Informeru, na primer. Mi nemamo ništa protiv inspekcije, ali ovde su pređene sve granice. Poreski inspektori su samo oružje u borbi protiv medija na čiju uređivačku politiku vlast ne može da utiče – zaključuje Blagojević.

Povodom pritisaka na Južne vesti od nadležnih se oglasio jedino kabinet premijerke Ane Brnabić, koji je saopštio da je premijerka razgovarala sa direktorkom Poreske uprave i da je tražila da se poreske kontrole prekinu „ako za tim nema potrebe“.

Predsednik NUNS-a Slaviša Lekić ocenjuje za Danas da je pritisak poreske inspekcije na portal Južnih vesti dokaz da je NUNS-ov apel premijerki da stane na put javašluku poreskih organa ipak stigao do nje.

– Problem je što ga premijerka nije ispravno razumela. Mi nismo tražili da amortizuje „istragu“ niti da obustavi kontrolu. Indikativno je da je pritisak pojačan posle premijerkinog susreta sa prvom damom poreske uprave. Ko razume, shvatiće – zaključuje Lekić.

Pritisak na klijente

– Poreski inspektori su našim klijentima dostavljali ugovore koje imamo da stranim ambasadama i organizacijama sa kojima sarađujemo, ubeđujući ih da radimo za strane obaveštajne službe. Zbog tih pritisaka mnogi otkazuju saradnju sa nama – kaže Blagojević. O tim ugovorima počeli su da pričaju i lokalni političari iz SNS-a, zbog čega su se Južne vesti javno i oglasile.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari