Odrastanje uz zatvoren prozor 1Foto iz privatne arhive organizacije protesta u Boru

Borska deca ovih dana na instagramu dele fotografiju svoga grada sa tekstom: „A ja sam odras’o tamo gde zatvaraš prozor kad dim padne…“

Godinama je Bor slovio za crnu ekološku tačku Srbije i gradnja nove topionice tadašnjeg Rudarsko-topioničarskog basena Bor, kako su najavljivali nadležni, trebalo je da obezbedi čisto nebo nad Borom. Neko vreme Borane nije gušio dim, ali to nije potrajalo te su nezadovoljni i besni što se u njihovom gradu „vazduh vidi“ kada „padne dim“ i što nadležni ne reaguju, ove godine šest puta protestovali. Podnete su i krivične prijave, držane konferencije za novinare, izdavana saopštenja. Protesti su kvalifikovani kao politizovani, a ne građanski.

Uzroci i posledice

Pozivajući se na javno, stručno pismo inženjera-upravnika tadašnjeg RTB Bor Vladi Srbije, čelnica Irena Živković, predsednica UG „Izbor postoji“ i predsednica Stranke slobode i pravde u Boru, za Danas kaže da je nova topionica 2015. puštena nespremna u rad.

– Tada je zagađenje bilo kakvo nije 100 godina unazad. Ekološkim protestima uspeli smo da izvršimo pritisak i nateramo ih da zagađenje svedu na zakonom dozvoljen nivo. Skoro dve godine zagađenje je bilo u granicama, sa povremenim prekoračenja. Kontinuirana prekomerna koncentracija štetnih materija u vazduhu počinje januara, neposredno posle privatizacije RTB Bor, a kulminira juna – kaže ona: „Avgusta u vazduhu je bilo 200 puta aresna više nego što je dozvoljeno, a septembra sumpor-dioksida više od 2.000 mikrograma po metru kubnom vazduha iako je dozvoljeno 125 mikrograma“.

Polovinom septembra saopštenjem se oglasila Kompanija Ziđin Bor Koper, većinski vlasnik RTB Bor, odgovarajući na pritužbe Borana i gradske vlasti zbog prekomernog zagađenja iz pogona ove kompanije, Kako su naveli, to je posledica zastarele opreme, jer su u nekadašnjem RTB zanemarene neophodne mere „desulfurizacije izduvnih gasova prilikom izgradnje topionice“, tako da sumpor-dioksid nije mogao efikasno i u potpunosti da se preradi pre ispuštanja. „Posledica svega toga je nemogućnost stabilnosti procesa proizvodnje u dužem vremenskom periodu, tako da su problemi sasvim neizbežni. Nesporna je činjenica da je zaštita životne sredine sistematski i kontinuirani proces, a da su ti problemi bili ignorisani preko stotinu godina. Mi ovaj problem nikada nismo i nećemo ga nikada ignorisati. Ziđin je po preuzimanju RTB-a veliki značaj dao zaštiti životne sredine, uložio je mnogo novca i započeo velike poslove, pa se ukupna situacija životne sredine već umnogome poboljšala.“

Kineska kompanija još naglašava da pokušava da prevaziđe „stare i nestabilne efekte sistema za proizvodnju“.

Početkom oktobra ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić za TV Bor kazao je da Republika, Bor i kompanija Ziđin sve čine kako bi u što kraćem roku grad bakra imao čist i zdrav vazduh bez topioničkog dima.

– Do Nove godine doći će do novih tehnoloških inovacija, što će umnogome rešiti problem aerozagađenja. Naredne 2020. godine Ziđin nastavlja sa usavršavanjem tehnološkog procesa u topionici koja je od 2014. godine radila sa manjim kapacitetom. Kad se okonča ova investicija Borani će imati najčistiji vazduh. Zato nema potrebe za bilo kakvom politizacijom, jer se aerozagađenje u Boru rešava na najbolji način i sa punom odgovornošću – rekao je.

Ćutnja i plan

Od 14. do 21. oktobra bar jedna od mernih stanica sistema Agencije za zaštitu životne sredine, gotovo svakodnevno detekovala je vrednost sumpor-dioksida u vazduhu veću od dozvoljene. Kako navodi borski portal Bor 030, najveći satni prosek sumpor-dioksida u vazduhu, 1.179,33 mikrograma po metru kubnom, triput veću koncentraciju od dozvoljenih 350 mikrograma po metru kubnom izmeren je 14. oktobra kod Instituta za rudarstvo i metalurgiju. Istog dana merna stanica u gradskom parku evidentirala je 823,50 mikrograma po metru kubnom sumpor-dioksida, a prekomernog zagađenja je takođe gotovo svakodnevno bilo i u naselju Brezonik u kome je 18. oktobra izmereno 1.017,24 mikrograma po metru.

Tog meseca su održana i dva protesta građana kada je, u ime oko 800 potpisnika peticije protiv aerozagađenja, odbornik u Skupštini grada Saša Stanković predao zahteve menadžmentu kompanije Serbia Zijin Copper Bor, Gradskoj upravi, Borskom okrugu i ministarstvima za zaštitu životne sredine i rudarstvo i energetiku.

Od Ziđina se tražilo da javno obavesti građane o načinima i dinamici rešavanja problema aerozagađenja i dovede zagađenje na zakonski nivo; od gradske uprave hitno donošenje kratkoročnog akcionog plana i utvrđivanje odgovornosti zbog nepoštovanja Zakona o zaštiti vazduha; od Ministarstva za zaštitu životne sredine da saopšti koje je mere preduzelo za sprečavanja aerozagađenja, kao i protiv lokalne samouprave zbog nedonošenja kratkoročnog lokalnog akcionog plana; od Ministarstva rudarstva da preduzme mere iz njihove nadležnosti radi sprečavanja zagađenja vazduha, a od načelnika Borskog upravnog okruga da prati zakonitost rada i obavesti ministarstvo ako lokalna samouprava ne izvršava svoje zakonske obaveze.

– Od juna se par organizacija obraćalo svim nadležnim institucijama, a onda i građani preko peticije, a podrška je tražena pisanim putem od Tehničkog fakulteta u Boru, Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru, od predstavnika svih osnovnih i srednjih škola, Medicinskog centra, Bolnice. Odgovora nigde. Stvari kao „svesni smo problema i radimo na njegovom rešavanju“ ne svrstavamo u odgovore. Gradska uprava je bila dužna po Zakonu o zaštiti vazduha da donese Kratkoročni akcioni plan u kome bi stajale smernice po kojima bi Ministarstvo reagovalo prema Republičkoj ekološkoj inspekciji – tako nam je objašnjeno. Međutim, nijedna institucija nije reagovala po zakonu, a sve su prebacivale odgovornost na drugog – kaže Irena Živković, objašnjavajući da su protesti počeli kao odgovor na ćutnju državnih institucija. „Borani se osećaju izdatim i prodatim, životno ugroženim, a država ne staje u njihovu zaštitu“, kaže ona.

Kratkoročni akcioni plan zaštite vazduha, jedan od zahteva sa protesta, bio je tema sastanka gradonačelnika Bora Aleksandra Milekića i predstavnika lokalnih ekoloških udruženja 28. oktobra, na kome je rečeno da su gradskim budžetom predviđena sredstva za izradu plana koji će raditi ovlašćena institucija. U saopštenju je navedeno da sva ekološka pitanja u Boru treba da se rešavaju za stolom, institucionalno i uz konsenzus, kao i da se predlozi ekoloških udruženja na lokalnom nivou uključe u naredni kratkoročni ekološki plan po pitanju kvaliteta vazduha.

– Cilj je da se u narednom periodu oformi monitoring tim i unapredi sistem informisanja građana o kvalitetu vazduha. Saglasni smo da je Ziđin bitan za naš grad i da mora da radi, ali i da svi zajedno moramo da kontrolišemo parametre kada je u pitanju kvalitet vazduha i sredina u kojoj živimo – rekao Milekić, a u saopštenju su preneti i stavovi ekoloških udruženja.

– Mi podržavamo razvoj noseće privredne grane Bora, jer nema razvoja ovog grada bez proizvodnje i prerade metala, ali uz uslov da to bude ekološki prihvatljivo, strogo kontrolisano i da se zagađenje drži u okvirima koji su prihvatljivi – kazao je Dragan Ranđelović iz Mladih istraživača Bora, ističući da je kratkoročni plan samo prva faza, a problem zagađenja vazduha dugoročni i samim tim mora mu se sistematski pristupiti.

Po sprovedenoj javnoj nabavci izrada Plana poverena je kompaniji „Eko Dev“ koja je u obavezi da u što kraćem roku pripremi kvalitetan akcioni plan i smernice koje će omogućiti rešavanje problema aerozagađenja. Plan će, prema najavama odgovornih, ići na javnu raspravu, tokom koje će Borani moći da daju predloge, sugestije i kritike.

I Ziđing se novembra oglasio novim saopštenjem da je kompanija, kao jednu od kratkoročnih mera, nabavila dve mašine za raspršivanje magle za neutralizaciju sumpor-dioksida u gasu i da će do kraja decembra nabaviti još tri. U toku su intenzivne aktivnosti, kako bi do kraja maja 2020. bilo izgrađeno postrojenje za prikupljanje prašine i izduvnih gasova iz konvertora, a što je još važnije, kao dugoročna mera, u planu je da se do kraja 2021. izgradi postrojenje za desulfurizaciju, kako bi emisija gasova uvek i potpuno bila u skladu sa standardima, navodi se između ostalog u saopštenju Ziđina i ističe da „intenzivnim radom u ovoj oblasti nastavlja tradicionalnu posvećenost bliskoj saradnji sa lokalnim zajednicama u kojima radi“.

Politika ili život!

Irena Živković smatra da su protesti pokrenuli stvari „sa mrtve tačke“, ali da su koraci koje je Gradska uprava preduzela za rešavanje problema nedovoljni.

– Mi želimo da zagađenje stane i da to bude što pre, jer je svaki dan bitan. Sumpor-dioksid dovodi do teških oštećenja pluća, a teški metali koje imamo u vazduhu se više nikada neće izbaciti iz organizma i mogu dovesti do oštećenja svih organa – kaže ona.

I mada organizatori ističu da su protesti u Boru isključivo građanski i ekološki, odnosno protiv prekomernog zagađenja, bez obzira na politički angažman organizatora, borski gradonačelnik je na nedavnoj konferenciji za novinare izjavio da pojedine političke organizacije „nevešto koriste dešavanja u Boru kako bi podigle svoj politički rejting“.

– Zločin koji se trenutno dešava u Boru posledica je upravo političkih odluka. Nova topionica je puštena nepripremljena u rad iz političkih razloga, RTB Bor je privatizovan iz političkih razloga, državne institucije ne štite zdravlje borske dece upravo iz političkih razloga. A protesti? Na ulicama Bora su roditelji zabrinuti za zdravlje svoje dece i to je cela priča o protestima. Politika se pominje jer sam ja politički aktivna. Predsednica sam odbora SSP u Boru, ali ja sam i majka Lazara i Anđele. Zar ja nemam prava da branim zdravlje svoje dece jer sam politički aktivna? Da li su meni ukinuta osnovna ljudska prava zato što sam politički aktivna? I najbitnije: Da li su podaci o zagađenju u Boru podaci neke političke stranke? Ne. To su javni podaci Agencije za zaštitu životne sredine, a potpisuje ih Ministarstvo za zaštitu životne sredine države Srbije. Manje su istiniti jer ih izgovara neko ko je politički aktivan? – pita liderka borskih protesta koja rešenje problema vidi u smanjenju proizvodnje na projektni nivo.

Dodaje da je za dugoročno i trajno rešenje potrebno vreme i puno ulaganja.

– Kompanija ne pristaje na to jer time smanjuje za upola svoj profit, ali zašto naša Vlada ćuti? Borani misle da država Srbija štiti profit stranog investitora na štetu zdravlja borske dece – kaže Živković i objašnjava da ne može da kaže kako će ubuduće izgledati protesti u Boru. „Jedino što sigurno znam je da nećemo odustati. U pitanju su naša deca“, kaže.

Tekst je deo projekta „Energetski efikasnijii ekološki čistiji“, koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u medijskom prilogu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari